zmenšiť zväčšiť text
Články
 • 60. rokov kubánskej revolúcie

  August 10th,2013 Posted in Editoriál, Publicistika

  Kuba – ostrovček v Karibskom mori s podobným počtom obyvateľov ako Česko. Západnými vládami pranierovaný za nedodržiavanie ľudských práv, no v krajinách bývalého východného bloku zobrazovaný ako „ostrov slobody“. Aj dnes je Kuba pre svet miestom kontrastov. Na jednej strane prvotriedne dovolenkové destinácie, na druhej strane chudoba. Pre nás, ľudí, ktorí veríme v spravodlivejší svet je však Kuba čímsi viac. Je krajinou inšpirácií. Jedna z nich začala pred šesťdesiatimi rokmi…

  26. júl. 1953. Fidel Castro so svojou skupinou zaútočil na kasárne Moncada. Útok sa nevydaril, ale bol to začiatok kubánskej revolúcie, od ktorej v týchto dňoch uplynulo šesť desaťročí. Bratia Castrovci, Ernesto „Che“ Guevara či Camilo Cienfuegos so svojimi druhmi svetu dokázali, že aj hŕstka idealistov môže odporovať nepriateľovi nech je akokoľvek silný. Najlepšie sa to ukázalo v rozhodujúcej bitke kubánskej revolúcie, v bitke o mesto Santa Clara. 340 partizánov pod vedením Che Guevaru porazilo 3 900 lepšie vyzbrojených a pripravených protivníkov. Vtedy sa kubánska revolúcia blížila ku svojmu koncu. O tri roky na to, Spojené štáty uvalili na malý karibský štát hospodárske embargo, ktoré trvá dodnes. Za viac ako pol storočie toto embargo spôsobilo „ostrovu slobody“ škodu vo výške takmer jedného bilióna dolárov. Pre porovnanie dlh USA pred nedávnom prekročil hranicu 15 biliónov dolárov. Napriek tomu sa Kuba drží ďalej. Kuba nebohatá, no zato Kuba samostatná a hrdá.

  Kubánska revolúcia nesie v sebe ešte jeden zdroj inšpirácie. Osobu Che Guevaru. Argentínskeho revolucionára, ktorý bojoval za slobodu kubánskeho ľudu. Keď sa mu túto slobodu podarilo vybojovať neostal sedieť v blahobyte ministerského kresla, ale opäť odišiel bojovať, tentokrát do Angoly a neskôr do Bolívie, kde ho tamojšia armáda s pomocou CIA vystopovala a popravila. Che, ktorý by sa 14. Júna dožil 85 rokov zostáva aj dnes takmer pol storočie od svojej smrti symbolom odporu voči kapitalizmu.

  60. výročiu kubánskej revolúcie bola venovaná aj konferencia Frankelovej spoločnosti, Klubu nového slova a Spoločnosti priateľov Kuby, ktorej sa zúčastnilo viacero významných hostí – akademikov či diplomatov. Zástupcovia našej redakcie na tejto udalosti nemohli chýbať a môžete si teda prečítať viac z priebehu tohto zaujímavého podujatia. Avšak, kubánskej revolúcii sa budeme venovať podrobnejšie najmä v budúcom čísle.

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist