zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Hasta siempre, comandante Chávez!

  August 10th,2013 Posted in Editoriál, Publicistika

  Komunistické hnutie prišlo o jednu z najvýznamnejších osobností. Zomrel venezuelský prezident Hugo Chávez. Človek, ktorý sa z hlinenej chatrče vypracoval na elitného vojaka a neskôr na hlavu štátu. Počas celého života však pamätal na to, že vyšiel z chudobných pomerov, a že podobne žije drvivá väčšina Venezuelčanov. Nikdy preto neprestal bojovať za práva bežného ľudu.

  Nevzdal sa ani po neúspešnom puči v roku 1992. Nevzdal sa ani o desať rokov neskôr, keď  USA zorganizovali proti nemu puč a časť armády ho zajala. V tom čase mu pomohla obrovská podpora ľudu a zvyšku armády, ktorí nedovolili, aby bol ich prezident odstránený.

  Aký je výsledok jeho viac ako štrnásťročnej vlády? Od roku 1999 má Venezuela 12 krát viac lekárov a kliník. Nezamestnanosť klesla z 15% v roku 1999 na súčasných 7%. Školstvo je skutočne bezplatné, na vysokoškolskom stupni existuje len poplatok 10 dolárov na rok. Mladé rodiny dostávajú príspevky na byty v hodnote 50% bytu. To sú len niektoré z pozitív obdobia, kedy Chávez viedol krajinu.

  Napriek tomu, že od samého počiatku masmédiá po celom svete viedli štvavú kampaň proti tomuto „diktátorovi“, je treba povedať, že práve tento „diktátor“ a „potlačovateľ slobody a demokracie“ prešiel najväčším počtom referend. Najkľúčovejšie zmeny v krajine nechal na rozhodnutí ľudu. Porazil domácu opozíciu, nadnárodné korporácie, chudobu, negramotnosť. Jediné čo nedokázal poraziť bola rakovina.

  Ešte v roku 2011 samotný Chávez vyjadril podozrenie, že jeho a ďalších ľavicových lídrov Latinskej Ameriky nakazila rakovinou vláda USA. Ťažko povedať, či to nie je len konšpirácia. Pravdou však zostáva, že v poslednom období sa rakovina skutočne potvrdila u piatich protiamericky naladených lídrov krajín Latinskej Ameriky. Cristina Kirchner, prezidentka Argentíny, Fernando Lugo, prezident Paraguaja, Luiz Inacio Lula, bývalý prezident Brazílie, rovnako, ako aj súčasná brazílska prezidentka Dilma Rousseff. Títo všetci trpia rakovinou. A samozrejme spomínaný Chávez, ktorý chorobe podľahol.

  Bez ohľadu na okolnosti jeho smrti možno konštatovať, že svet prišiel o veľkého muža, život ktorého zostáva pre mnohých nádejou na vybudovanie lepšieho sveta.

  Hasta siempre, comandante Chávez!

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist