zmenšiť zväčšiť text
Články
 • K smrti Margaret Thatcherovej

  August 10th,2013 Posted in Editoriál, Publicistika

  Veľká Británia, 1984. Orwellov rovnomenný román zatiaľ ostáva len fikciou, ktorá začne dostávať reálne kontúry až o niekoľko desaťročí neskôr. V krajine momentálne kulminuje nezamestnanosť. Z jedného miliónu nezamestnaných na konci vlády labouristov narástol počet ľudí bez práce na viac ako tri milióny.

  Vláda železnej lady tvrdo a konfrontačne vystupuje proti odborom, zatvára bane. Nespokojní baníci vstupujú do štrajku, ktorý po celej krajine trvá jedenásť mesiacov. V čase, kedy Thatcherová vyzýva na podporu poľských odborov Solidarita, sú britskí baníci rozháňaní obuškami. Ťažkoodenci, jazdecká polícia, ale aj bežní policajti stoja proti nespokojnému davu. Ministerská predsedníčka dokonca prirovná tento konflikt k Falklandskej vojne.

  Symbolom jej pádu sa stala tzv. „Bitka na Trafalgarskom námestí“, kedy nespokojní Londýnčania proti „dane z hlavy“ protestovali a mali „holé ruce“. Presne tak, ako pár mesiacov pred tým dav v Československu.

  Pokrytectvo v Thatcherovej postojoch sme si mohli všimnúť už na začiatku jej vlády. Vtedy čelila hladovke prívržencov IRA, ktorí požadovali pre svojich ľudí vo väzeniach štatút politických väzňov. To by ale nemohla v budúcnosti poukazovať na politických väzňov v ČSSR.

  Politika nie je jednoduchá. No práve z toho dôvodu odmietam jednostranné a nekritické velebenie politikov na jednej strane a neustále hanobenie inej skupiny politikov na strane druhej. Divím sa ódam na adresu Thatcherovej zo strany našich médií a politikov. Nebola o nič lepšia, ako politici vo východnom bloku. Počas jej vlády boli rovnako zatvorení ľudia z politických dôvodov. Je zodpovedná za rovnako tvrdé zásahy proti demonštrantom. A vôbec nechápem jej oslavovanie ako človeka, ktorý strednej a východnej Európe priniesol slobodu. Vždy boli známe jej protieurópske postoje. Neželala si zjednotené Nemecko, ani zjednotenú Európu. Keď padal berlínsky múr zdesená volala Gorbačovovi, aby použil vojsko.

  Toto je politická ikona hodná ospevovania? Pre mňa nie.

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist