zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Vazali bánk

  August 10th,2013 Posted in Editoriál, Publicistika

  Spravme si malý pokus. Predstavte si, že banka by nebola inštitúcia, ale jeden človek. Predstavte si, že by Vám tento človek u seba ponúkal uskladnenie vašich financií. Týchto ľudí je viac, môžete si vybrať, ku ktorému svoje peniaze odložíte. Nemôžete sa ale rozhodnúť, či vôbec chcete u niektorého z nich svoje prostriedky odložiť. Jednoducho musíte. Váš zamestnávateľ Vám nedá na výber. Mzdu vám bude posielať len k nejakému uskladniteľovi. Vydanie v hotovosti je nepredstaviteľné.

  Samotný fakt, že sa môžete slobodne rozhodnúť len v tom, komu zveríte svoje peniaze by sa dal prehryznúť. Predstavte si ale, že musíte svojmu uskladniteľovi za uskladnenie zaplatiť.

  Ak by ste chceli časť zo svojich peňazí vložiť na uskladnisko svojho známeho museli by ste svojmu uskladniteľovi zaplatiť.

  Ak by ste na svoje uskladnisko uložili naraz príliš veľa peňazí, museli by ste zaplatiť.

  Ak by ste chceli vytiahnuť peniaze z bankomatu, museli by ste zaplatiť.

  Ak by ste chceli zistiť zostatok na vašom uskladnisku cez bankomat museli by ste zaplatiť. Ak by ste chceli tento zostatok zistiť elektronicky, museli by ste zaplatiť.

  Osoba, u ktorej by ste mali peniaze by Vám ponúkla aj požičanie ďalších. Samozrejme, za úrok. To znamená, že jej musíte vrátiť viac ako ste si požičali. Ale nesmiete so splátkami meškať. Inak budete platiť navyše. Ale nesmiete ani pôžičku splatiť skôr, lebo opäť budete platiť.

  A nakoniec predstavte si, že by ste neplatili len za uskladnenie peňazí, ale aj za to, ak chcete na uskladnisko svojich peňazí pridať ďalšie. Inými slovami, že by ste museli platiť za vklad hotovosti na vlastný účet. Zdá sa vám to absurdné? Všetky spomenuté poplatky sú reálne. Ten posledný práve idú znovu zaviesť niektoré banky na Slovensku. Spomenuté poplatky sa umiestnili na popredných priečkach súťaže o najabsurdnejší bankový poplatok na stránke bankvnipoplatky.com

  Za bežné narábanie zo svojimi peniazmi, ktoré by ste poväčšine zvládli aj sami berie niekto peniaze. Nemalé peniaze. Navyše v dobe, keď so svojimi peniazmi nenarábate fyzicky pracuje s nimi váš uskladniteľ, z čoho mu plynú ďalšie nemalé zisky. Na tomto princípe pracujú dnešné banky a zarábajú na vyrubovaní absurdných poplatkov. Položme si otázku, či sme skutočne takí ľahostajní, že sa uspokojíme s tvrdením, že nemáme na výber len sa podrobiť svojvôli bánk?

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist