zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Koľko času zostáva Sýrii?

  September 27th,2013 Posted in Editoriál, Publicistika

  Tento editoriál píšem vo vlaku do Bratislavy idúc na demonštráciu proti vojne v Sýrii. Cestou sa mi vybavujú spomienky na môj pobyt v tejto krajine v apríli minulého roku. Spomínam na vojakov v damaskej vojenskej nemocnici, ktorí utrpeli zranenia „pri brutálnom potláčaní mierumilovných demonštrácií“. Aspoň tak vykresľovali situáciu naše médiá, no práve v nemocnici som pochopil, že niečo v tvrdeniach politikov a médií nesedí.

  Ďalšou spomienkou, ktorá sa mi vryla do pamäti bol pohľad na Damask z výšky, keď som odlietal z hlavného mesta. Státisíce rodín a milióny ľudských osudov na jednom mieste. Prial som si vtedy len to, aby toto miesto ostalo ušetrené importu demokracie zo Západu, ako to poznáme z Juhoslávie, Iraku či Líbye.

  Dnes sa však napĺňajú moje najhoršie obavy. Svet dospel na pokraj ďalšieho zbytočného ozbrojeného konfliktu. Opäť zažívame predvojnové deja vú. Opäť vieme, že Američanom nejde o slobodu, ale o nerastné bohatstvo. Opäť vieme, že svetoví politici nehovoria pravdu, ale že nám klamú do očí. Opäť vieme, že nikto z ľudí zodpovedných za chemický útok nebude potrestaný, ale že trpieť budú predovšetkým nevinní. Oproti Iraku či Líbyi je tu však podstatný rozdiel. Ľudia už nie sú takí apatickí ako pred útokom na Irak. Rusko, Čína a ďalšie krajiny nesadli na lep Západu ako pri Líbyi. A preto prvý krát za posledných 20 rokov existuje šanca, že svet môže urobiť prvý krok na ceste k usporiadaniu, kde USA nebude hegemónom.

  Málokto z nás si to uvedomuje, no v uliciach a rozvalinách sýrskych miest sa bojuje o ďalšie smerovanie sveta. Ak súčasný tlak Sýria ustojí, bude to znamenať ďalšiu ranu USA a nádej pre zvyšok sveta, že nie všetky problémy sa musia riešiť tak, ako sa rozhodne vo Washingtone. Stabilná Sýria, a celkovo stabilný arabský svet, znamenajú stabilnejšiu EÚ, pretože nepokoje v týchto krajinách vyvolávajú vlny utečencov smerujúce do našich končín.

  Preto nám dianie v Sýrii nesmie byť ľahostajné, pretože svet, ktorý sa nás bezprostredne dotýka a ovplyvňuje nás nekončí za najbližším kopcom.

  Držme preto Sýrii a jej obyvateľom palce! Oni dnes bojujú aj za nás!

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist