zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Nepáči sa mi, že niekto musí stratiť, aby iný získal

  December 1st,2013 Posted in Články, Kroky mladých

  Internet a sociálne siete dávajú dnešným ľuďom veľké možnosti. Nemusíte hneď stretnúť celoživotnú lásku, no minimálne môžete spoznať ľudí so zaujímavými názormi. Pod jedným z nespočetného množstva štvavých článkov ma cez prázdniny v roku 2010 zaujal komentár istého mladého chalana. Nepamätám sa o čom článok bol, ani o čom presne bol komentár. No ten komentár bol plný empatie voči ľuďom a zároveň vzdoru proti systému. Dotyčnému som sa rozhodol napísať. Vysvitlo, že je to mladý začínajúci muzikant. Keďže je z okolia Nitry, kde študujem, netrvalo dlho a predfoto3o mnou stál štíhly, skromný chalan so správnymi názormi.

  Hudba ako priorita

  Problémom väčšiny mladých dnes je, že nevedia, čo chcú. To ale nie je prípad dvadsaťtriročného Juraja Urbana zo Šurianok pri Nitre. Ten to vie už od strednej školy a tvrdo si za tým ide. Spolu s bratom Adamom chcú preraziť v hudbe. Pred piatimi rokmi založili rockovú skupinu Everlong. Názov je síce anglický, ale spievajú po slovensky.

  Za päť rokov prešla ich skupina pomerne zložitým vývojom. Popri bratoch Urbanovcoch sa už vystriedalo zopár chalanov. Najnovšie sa k nim pridal bubeník Andrej. O spev sa stará Adam a basovú gitaru s vokálmi má na starosti Juraj. Skupina začínala v nitrianskych podnikoch, postupne začali hrávať aj v ďalších mestách a v novembri 2011 vydali svoje prvé CD s názvom Úspech si nekúpim.

  „Piesne sú o ľuďoch, o živote, o postoji k životu a rôznym situáciám. O tom, kam vlastne spejeme. Veľa textov je inšpirovaných práve našimi životmi a zážitkami z neho. Album taktiež v útrobách skrýva aj tému lásky. Tá je v živote veľmi dôležitá a nemenná.“, približuje obsah CD Juraj.

  Ťažkosti s prerazením

  Nič nie je v živote zadarmo, ako hovorí Juraj a aj on a ďalší členovia kapely musia o miesto tvrdo bojovať. Častokrát ide nabok voľný čas, škola, rodina či priatelia. Ak si niekto myslí, že stačí mať talent a ísť do Superstar, tak je na omyle.

  „Poslali sme speváka do Superstar a vyplynulo z toho jedno – tadiaľto cesta nevedie. Celá súťaž je o tom, že tam prídeš, vypočuje si ťa človek, ktorého si v živote nevidel a rozhodne o tom, či pôjdeš pred ozajstnú porotu alebo nie. Ten človek je obvykle totálne znudený z toho, že tam musí sedieť a počúvať tvoj srdcervúci výkon.  Nehovoriac už o tom, že musí aj zdvihnúť hlavu od notebooku a aspoň raz si ťa omrknúť. No a nakoniec ti povie, že spievaš fantasticky, ale nemôže ťa nechať prejsť, lebo z každej desiatky vyberú jedného, a teda prvý má automaticky smolu, nech už spieva akokoľvek dobre.“, smutne poznamenáva Juraj.

  Každopádne, chlapci z Everlongu si idú za svojím. Nešlo to cez Superstar, vyskúšali to v súťaži RTVS Košický zlatý poklad, kde sa prebojovali do finále. „Bola to pre nás veľká skúsenosť. Robili s nami rozhovor pred kamerou, pripravovali sme sa tam celé popoludnie na živé večerné vysielanie. Niečo také sme vtedy robili prvý krát a bol to naozaj skvelý pocit. Byť tam pre nás znamenalo isté ocenenie našej práce a vytrvalosti. Zahrať si vo finále pred porotou zvučných mien bola samo o sebe pekná odmena aj bez ocenenia.“ 

  Nedávno sa im podarilo splniť ďalší cieľ, hrať si aj v Čechách. Stále sú to však len čiastkové úspechy. Veľké komerčné rádiá nedávajú priestor začínajúcim alebo menej známym kapelám. Aj na tento problém má gitarista Everlongu vlastný názor: „Veľké komerčné rádiá sú naklonené západnej produkcii. U nás je veľa dobrých mladých muzikantov, ale, bohužiaľ, na tomto končia, pretože rádiá nie sú ochotné ich zahrať. Majú takú formulku: „Vaša muzika nepasuje do nášho formátu a hráme to, čo si žiadajú poslucháči.“ Potom vždy foto2odpoviem jedinou vetou: „Čo ľudia nepočujú, to si nemôžu vyžiadať.““ Z toho dôvodu patrí Juraj medzi sympatizantov myšlienky istého obmedzenia zahraničnej hudby v slovenských rádiách v prospech domácej tvorby.

  Nespokojný so systémom

  Juraj momentálne pracuje ako vodič v Taliansku. Preto je pre neho najnáročnejšie najmä skĺbiť prácu s hudbou: „Prídem v sobotu ráno domov, večer navštívim priateľku, v nedeľu poobede si dáme skúšku a v pondelok odchádzam preč. Ak je koncert, tak je to ešte nabitejšie.“ Chcel by zmeniť zamestnanie, ale nie je to ľahké. „Z hľadiska zamestnanosti v tomto štáte to nevyzerá ružovo. Navyše, všade funguje korupcia a rodinkárstvo, všade chcú prax, ktorú nikdy nenadobudneš, ak ťa nikto nezamestná. Je to začarovaný kruh…“

  Ťažké postavenie mladých v našej krajine sa odrazilo aj v pohľade na svet mladého hudobníka: „Veľmi pozorne sledujem dianie vo svete a snažím sa preto voliť aj vhodné postoje k tomu. V skratke, môj názor na svet je taký, že by konečne mala skončiť éra zbohatlíkov a éra chudoby. Ak dovolíš, rád to poviem otvorene: Momentálny systém fungovania spoločnosti je mi veľmi nesympatický a nestotožňujem sa s ním. Nepáči sa mi, že niekto musí stratiť, aby iný získal.“

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist