zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Objektívna informácia amerických novinárov nezaujíma

  August 8th,2014 Posted in Články, Komentáre, Publicistika

  V pondelok 4. augusta viac ako 400 ukrajinských vojakov odišlo od svojich jednotiek  a požiadalo o poskytnutie azylu v Rusku. Odmietli bojovať proti vlastným občanom. 

  Podľa informácii zástupkyne riaditeľa odboru Ministerstva zahraničných veci Ruskej federácie Márie Zacharovej v ten istý deň pracovníci uvedeného odboru obvolali okolo 40 zahraničných novinárov v Rusku a ponúkli im možnosť stretnutia s vojakmi-utečencami ukrajinskej armády v Rostovskej oblasti. S tým, že doprava je zabezpečená lietadlom ministerstva zahraničia Ruskej federácie, teda zdarma. Návrat bude v ten istý deň, čo znamená, že nie sú potrebné náklady na nocľah.

  Na ich obrovský údiv, medzi záujemcami o stretnutie s ukrajinskými vojakmi, okrem agentúry Bloomberg, nebol ani jeden zástupca amerických médií. Účasť odmietli také média ako CNN, The New York Times, The Washington Post, The Christian Science Monitor.

  Je zaujímavé, odkiaľ čerpajú informácie tieto média, ak odmietli kontakt s prvotnými zdrojmi. Na tomto stretnutí sa mohli „z prvej ruky“ dozvedieť, aký je reálny obraz bojovej činnosti v oblasti, aká bola ich motivácia bojovať, aké boli dôvody ich dezercie z ukrajinskej armády. 

  Je však zrejme, že títo novinári nechcú počúvať pravdu, alebo im to niekto zakazuje. Podobnú skúsenosť má Ministerstvo zahraničných veci RF z tlačovej besedy  ministra zahraničia Lavroiva o Ukrajine. Keď sa korešpondenta jedného z vyššie uvedených médií opýtali, prečo nič neuverejnil z konferencie, tak odpovedal, že  „urobili sme fotografiu ruského ministra a to nám stačí.“

  Niektorí ruskí redaktori majú v poslednom období skúsenosť, že žurnalisti z USA, V. Británie, Francúzska, Nemecka nechcú, aby boli citovaní v ruskej tlači. Hovoria, že ich vyjadrenia v ruskej tlači sa vracajú spolu s nimi domov, a tam nie že by sa s nimi hádali. Tam ich jednoducho profesionálne likvidujú. Volajú ich „pre putinovski špióni“. Naviac, blokujú aj ich nie pre ruské, ale aj neutrálne názory.

  Hľa, americká demokracia a sloboda slova, ktorú im niektorí naši „naivkovia“ závideli už za mediasocializmu. Dnes ju v plnom rozsahu a plnej kráse uplatňuje aj väčšina slovenských médií.

  Zaujímavé je, že dnes  väčšine ľudí nevadí selektovanie informácii, klamstvo v médiách, tendenčné informácie, ktorými nás „kŕmia“.

  Takýmto médiám by sme mali dať najavo, že informáciám neveríme a o ich názory nestojíme.  Jednoduchým spôsobom. Prestaňme ich kupovať. 

  Pavol Suško

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist