zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Brutálne mučenie CIA – súčasť agresívnej politiky USA

  Január 31st,2015 Posted in Analýzy, Články, Zo sveta

  Škvrnda9V čase, keď si svet pripomínal každoročný Deň ľudských práv, sa v médiách začala pretriasať správa Zvláštneho výboru Senátu USA pre spravodajské služby o tajnom programe väznenia a vypočúvania CIA. Program schválil prezident G. Bush v roku 2002 ako opatrenie v rámci globálnej vojny s terorizmom.

  V správe sa popisuje používanie rôznych foriem mučenia, ktoré sa vo Washingtone eufemisticky označujú za zosilnené techniky výsluchu (enhanced interrogation techniques). Kritici týchto metód vidia ich nápadnú podobnosť s postupmi Gestapa pri tzv. zostrenom vypočúvaní (Verschärfte Vernehmung) a uvádzajú, že niektoré z nich boli dokonca „vylepšené“.

  Dvojitý meter USA

  Pripusťme, že B. Obama a časť jeho spolupracovníkov má skutočne výčitky svedomia preto, čo sa stalo a zverejnením správy si nechce len pokrytecky vylepšiť pozíciu v blížiacich sa voľbách. Jeho domáci politickí súperi, ale najmä inštitúcie a osobnosti, ktoré sa na programe priamo či nepriamo podieľali, však boli proti jej zverejneniu, lebo sa obávali, že bude mať nepríjemný dopad aj na tak už pošramotenú povesť USA, ktoré sa oháňajú ľudskými právami, kritizujú ich porušovanie u tých, ktorí ich neposlúchajú ale prehliadajú ho a neraz aj podporujú u svojich spojencov a chránencov.

  A tak to, čo robia Palestínčania, je terorizmom a zločinmi, proti ktorým má Izrael nespochybniteľné právo tvrdo, aj za cenu niekoľkonásobne vyššieho počtu zabitých (spravidla žien, detí a starcov), násilne zakročiť. Vláda B. Asada v Sýrii je podľa USA zločineckou a islamskí fundamentalistickí teroristi proti nej bojujú legitímne, pričom ich Washington v tomto boji podporuje, bez ohľadu na rastúci počet obetí v ňom. A najnovšie sa stali chránencom Spojených štátov aj ultranacionalisti a neofašisti na Ukrajine – podporujú v ich boji „za slobodu“ proti zlým Rusom, ktorí sú vraj vo vojne s ňou (čo iracionálne ale so zanietením šíria v médiách aj viacerí slovenskí protagonisti mimovládnych organizácií, štedro podporovaných USA).vaznica_2

  Nie je to zlyhanie jednotlivcov

  Obsah správy nie je prekvapením. Škandál s mučením väzňov vypukol už v roku 2004, keď médiá priniesli informácie o pomeroch vo väznici Abu Ghraib, ktorú „prevádzkovala“  CIA aj s ozbrojenými silami USA. Aféra sa vyhodnotila ako zlyhanie jednotlivcov a zopár „pešiakov“ za ňu bolo aj odsúdených, hoci tieto aktivity presadzovali vysokí funkcionári CIA ale najmä Ministerstva obrany USA – médiá obvinili v tejto súvislosti aj ministra D. Rumsfelda.

  Niektoré prvky programu zrušil ešte sám Bush, ktorý v roku 2006 priznal existenciu programu väznenia a vypočúvania. Prezident B. Obama zostrené vypočúvanie osôb podozrivých z terorizmu po svojom nástupe do funkcie v roku 2009 úplne zakázal. Senátne vyšetrovanie trvalo vyše 5 rokov (pôvodne sa  predpokladal len jeden rok) a vynaložilo sa naň 40 miliónov USD. Jeho výsledkom je správa o rozsahu asi 6300 strán, z ktorej sa pripravil 587 stranový „výňatok“, kde sú však ešte mnohé údaje začiernené.

  Nebudeme sa zaoberať detailmi správy, ktorá je dostatočne známa. Zvýrazníme len tri momenty, ktoré ukazujú nielen na protiprávnosť programu ale aj na jeho premyslenosť,  veľký rozsah a mnohostrannosť.  

  Prvým momentom sú používané metódy mučenia, medzi ktorými dominoval ako jeden z najkrutejších waterboarding (známy už z čias španielskej inkvizície) – liatie vody na hlavu, ktoré vyvoláva pocity topenia a obete sa pri ňom dusia. Beštiálne mučenie zahŕňalo aj fingované popravy, bitie, odopieranie svetla, vody a spánku, zatváranie do tesného priestoru, ľadové kúpele, hrozby znásilnenia rúčkou od metly, kruté vyhrážky, rôzne podoby ponižovania  a iné metódy, tvrdo a kruto deptajúce osoby, voči ktorým sa používajú.

  Druhým momentom je, že do programu okrem jeho pokračujúcej realizácie na základni Guantánamo, USA zapojili aj ďalšie štáty. Spolu to bolo až 54, pričom ich účasť bola rôzna. Najvážnejší prehrešok predstavujú tajné väznice, ktoré sa mali nachádzať v Poľsku, Litve, Rumunsku, Afganistane a Thajsku. Ďalšie štáty sa podieľali na tomto programe najmä nezákonným povolením preletov väzňov a podozrivých osôb ale aj vydávaním podozrivých a pod.

  vaznice_1Tretí moment predstavuje bezprecedentné zlyhanie štátnej moci USA. A v tomto prípade nemusíme ani pátrať po tom, či to bolo preto, že vojaci či agenti tajnej služby veci kamuflovali, neinformovali svojich nadriadených či ich priamo klamali alebo naopak, že vedenie štátu a silových rezortov im dalo voľnú ruku a až keď neprávosti prekročili únosnú mieru, sa nimi začali zaoberať, ale ich kryli pred médiami a verejnosťou.

  Imunita svetového policajta

  Ak nazrieme do histórie CIA, je v nej priveľa temných stránok. Ešte pred vytvorením Zvláštneho výboru pre spravodajské služby v Senáte pôsobil Churchov výbor, ktorý zverejnil materiály o aktivitách spravodajských služieb USA, kde boli podozrenia z vážneho porušenia zákonov. Išlo najmä o podiel CIA na politických vraždách P. Lumumbu v Kongu (1961), R. Trujilla v Dominikánskej republike (1961), bratov Diemovcov v južnom Vietname (1963), gen. R. Schneidera v Chile (1970) ako aj plán riaditeľa CIA A. Dullesa využiť mafiu pri zabití F. Castra. A to je len časť z toho, čo CIA protiprávne vykonávala. Ani v prípade mučenia nejde vôbec o náhodné zlyhanie, ale pokračovanie série systémových chýb, ktoré neoddeliteľne patria k tejto organizácii a patria k zabehaným činnostiam pri jej pôsobení.

  Zvrhlé chápanie spôsobov riešenia problémov súčasného sveta otvorene prejavuje časť bývalých príslušníkov CIA, ktorá tvrdí, že svojím úsilím pri mučení pomáhali zachraňovať životy. Vrcholom arogancie je postoj bývalého viceprezidenta USA D. Cheney, ktorý má po invázii do Iraku v roku 2003 príliš krvavé ruky a osoby, ktoré páchali kritizované protiprávne kroky, považuje dokonca za hrdinov.

  Najsmutnejšie je, že napriek brutalite porušenia morálnych i právnych noriem nikto nebude trestne stíhaný. K nevysvetliteľným paradoxom spravodlivosti v USA patrí v tomto prípade aj to, že bývalý agent CIA J. Kiriakou, ktorý prispel k odhaleniu metód mučenia, bol v januári 2013 odsúdený na 2,5 roka väzenia za špionáž za to, že v reportáži spracovanej o afére, odhalil totožnosť príslušníka CIA.

  Z hľadiska toho, čo sa na politike USA v tejto oblastí zmení, ide nakoniec o výsmech spravodlivosti. Doplníme, že riaditeľ CIA J. Brennan bol ten, kto rozhodoval, ktoré pasáže z „veľkej“ správy sa môžu zverejniť vo výňatku, predloženom verejnosti.

  Miesto toho, aby sa po správe niečo napravilo, ide len o signál pre nové neprávosti. Nebojte sa, ak my – USA – sa rozhodneme, že naša vec je správna a dopustíme sa niečoho protiprávneho, nemorálneho či nehumánneho, nič sa nám nemôže stať. Platí to aj pre našich spojencov, ktorí s nami pri tom spolupracujú (teda predovšetkým poslúchajú). Nejde však nakoniec o povzbudenie do nových vojenských dobrodružstiev, ktoré sa pod vedením USA chystajú podniknúť NATO a ďalší ich spojenci a ako si na to zvykli v posledných rokoch, nepovažujú za potrebné dodržiavať pritom elementárne normy morálky ani medzinárodného práva?

  Nik rozumný ani čestný nemôže s takýmito postupmi v dnešnom bezpochyby zložitom a často nepeknom až krutom svete súhlasiť. Žiaľ, nebudeme sa však môcť diviť tomu, ak tieto metódy pri svojich aktivitách využijú islamskí a iní teroristi a extrémisti, tobôž ak časť z nich bola svojho času vycvičená (a možno aj dnes sa cvičia noví chránenci) v rôznych zariadeniach spravodajských služieb či ozbrojených síl USA.

  František Škvrnda

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist