zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Košickí “umelci” zhanobili aj pamätník bojovníkov proti banderovcom

  Február 25th,2015 Posted in Články, Správy, Z domova

  kalmusZačiatkom decembra sme vás informovali o tom, že niekto zneuctil pamätník dvom príslušníkom ZNB, ktorí padli v bojoch s banderovcami v roku 1948 pri obci Veľká Lodina. Po tom, čo sa dvojica “umelcov-vandalov” z Košíc priznala k zničeniu pamätníka Vasila Biľaka, nás pozorný čitateľ upozornil na to, že rovnaká dvojka má na svedomí aj pamätník vo Veľkej Lodine.

  Pamätník padlým ZNBákom si za terč svojho “umenia” Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz vybrali na výročie SNP, 29. augusta. “A teraz ja. Záhradky plné ľudí, chvíľka napätia a dielo je hotové,” okomentoval Lorenz svoj vandalizmus, ktorý nazval “revitalizáciou”.

  Emanuel Polák a Jozef Prošek, na týchto miestach padli pri bojoch s banderovcami. Po vojne sa časť banderovcov snažila prestrieľať do západnej okupačnej zóny nielen cez územie Poľka, ale aj vtedajšieho Československa. Ešte v roku 1948 zbory ZNB bojovali v severovýchodnom a východnom Slovensku proti posledným zvyškom banderovcov.

  V prípade zhanobenia pamätnika Vasila Biľaka argumentujú jeho odporcovia tým, že tento človek si ho nezaslúži, že je vlastizradca, že má na svedomí mnoho zmarených životov. Čím sa ale previnila dvojica ZNBákov brániaca vlasť v okolí Košíc?

  Písal sa máj 1948, komunisti v Československu boli pri moci len dva mesiace. Politické procesy sa mali stať realitou až o niekoľko rokov, no Polák a Prošek sa v očiach košických antikomunistov previnili očividne len tým, že šli brániť hranice svojej vlasti, obyvateľov pohraničia, ktorí boli vystavení útokom zvyškov zúfalých banderovcov. Tí nie sú prototypom bojovníkov za slobodu a demokraciu len na Ukrajine, ale očividne aj pre niektorých našich pomýlených spoluobčanov.

  Redakcia

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist