zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Nacizmus sa rozvinul v Pobaltsku po vstupe do EÚ a NATO

  Marec 31st,2015 Posted in Články, Zo sveta

  mars_ssToto tvrdenie vyslovil izraelský historik Efraim Zuroff, riaditeľ kancelárie Strediska Simona Wiesenthala pre nacistické vojnové zločiny. Podľa neho nacionalistické pochody v pobaltských republikách spájajú dve témy – „nepriateľstvo k miestnym menšinám“ a pokusy prepísať históriu druhej svetovej vojny, aby boli skryté zločiny, spáchané nacistami. Konštatuje, že ani vstup do Európskej únie a NATO neprispel k tomu, aby pobaltské štáty „získali imunitu k fašizmu, rasizmu a antisemitizmu“. Dôkazom sú štyri pochody nacionalistov a nacionalistov len za minulý mesiac.

  Podľa vyjadrenia Zuroffa podobné nacionalistické pochody znamenajú vážnu hrozbu nielen pre krajiny, v ktorých sa uskutočňujú, ale aj pre Európu vôbec. Všíma sa, že pokusy zakázať podobné akcie, alebo ich aspoň preniesť za hranicu miest, boli neúspešné. Napríklad pochod veteránov SS, organizovaný v tomto roku v Rige 16.februára, pochod litovských nacionalistov 16. februára v Kaunase a 11.marca vo Viľnuse. Zuroff tiež stavia otázku o sponzoroch týchto akcii. Podľa neho, okrem Estónska, kde bol pochod organizovaný mládežníckym hnutím „Modré prebudenie“ spätým s Konzervatívnou ľudovou stranou , organizátori pochodov v Litve a Lotyšsku sú oficiálne spojení s konkrétnou politickou stranou. V tomto roku sa na pochode zúčastnili členovia pravicovej strany „Všetko pre Lotyšsko!“. Minister spravodlivosti a minister kultúry spolu s predsedom parlamentu Ingridou Murniece sa zúčastnili na spomienke na padlých SS-ákov, ktorá bola organizovaná na cintoríne v Rige.

  Podľa slov historika, hoci účasť na podobných akciách je pomerne malá (od 200 v Talline do 1500 vo Viľňuse a Rige), je treba si uvedomiť, že za každým účastníkom pochodu „je najmenej niekoľko stovák Litovcov, Lotyšov a Estóncov, ktorí úplne súhlasia s ich ideológiou“. Potvrdzuje to skutočnosť, že vo voľbách do parlamentu v Estónsku, ktoré sa uskutočnili niekoľko dni po pochode, Konzervatívna strana Estónska dostala sedem miest v parlamente zo 101, pretože získala 46 tisíc hlasov.

  Ak hovoríme o nepriateľstve k menšinám, vo všetkých troch republikách sú to predovšetkým Rusi a Židia – konštatuje Zuroff. Ak hovoríme o „prepísaní histórie druhej svetovej vojny  a holokaustu“, ide o podporu úsilia väčšej časti postkomunistickej východnej Európy,, aby sa skryli, alebo aspoň minimalizovali obrovské zločiny, ktoré spáchali miestni kolaboranti.

  Účastníci pochodov vyžadujú, aby títo zločinci boli uznaní za „takmer obete genocídy“.  Historik konkrétne uvádza, že „takto sa bývalí lotyšskí príslušníci SS vykresľujú ako bojovníci za slobodu, ktorí položili cestu k nezávislosti, hoci nacisti nemali v úmysle poskytnúť suverenitu žiadnej z krajín Pobaltska“. Avšak ani táto skutočnosť nevadila litovským aktivistom aby vyšli na pochod s vlajkami SS a prechádzali sa so svastikou na rukávoch.

  Zuroff poznamenáva, že reakcia na podobné akcie zo strany Západu chýba. „Z hranicami regiónu, okrem Ruska, neboli žiadne oficiálne reakcie“. Toľko historik.

  Jeho postrehy sú objektívne, založené na faktoch. Žiada sa len dodať, že k uvedeným javom by sa mali vyjadriť predovšetkým predstavitelia európskych krajín. Nevynímajúc ani „humanistu a ľudomila“ pána Kisku (teraz vo funkcii prezidenta SR) a ministra zahraničných veci Lajčáka, ktorý podporuje „spravodlivú a pre Slovensko prospešnú politiku našich spojencov“.  Možno im fakty a objektívne postoje nevyhovujú, alebo ich nemôžu z nejakého dôvodu vysloviť.

  Podľa RIA Novosti pripravil P.Suško

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist