zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Dmitro Jaroš menovaný poradcom náčelníka generálneho štábu

  Apríl 6th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  jarošKYJEV – Líder pravicovej extrémistickej organizácie Pravý sektor Dmitro Jaroš bol menovaný do funkcie poradcu vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny. Oznámilo to včera ukrajinské ministerstvo obrany.

  “Náčelník generálneho štábu Viktor Muženko a zástupca Dobrovoľníckeho ukrajinského zboru (DUZ) sa dohodli na vymenovaní Dmitra Jaroša poradcom Náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny. Rovnako bol zadefinovaná forma spolupráce DUZ  a OS Ukrajiny. Muženko a Jaroš sa na tom dohodli včera počas stretnutia v priestoroch Generálneho štábu OS Ukrajiny,” píše sa vo vyhlásení ukrajinského ministerstva obrany.

  Jaroš, ktorý sa ako veliteľ Dobrovoľníckeho zboru viac viackrát nepodriadil rozkazom armádneho velenia,  odmietol dodržiavať pokoj zbraní v súlade s minskými dohodami teraz vyhlásil, že je pripravený k spolupráci a integrácii dobrovoľníckych jednotiek do štruktúr armády. 

  “Oceňujeme významný prínos všetkých dobrovoľníckych práporov v obrane vlasti proti agresorovi z východu. Vojaci DUZ v mnohých bitkách ukázali svoju vysokú motiváciu a morálku. Ich skúsenosti a znalosti budú využité na rozvoj ozbrojených síl,” vyhlásil na stretnutí Muženko.

  Jaroš má v DUZe pod velením okolo 10 tisíc mužov. Od júla, kedy bol zbor sformovaný, jeho príslušníci  bojovali najmä pod Doneckom – v dedinách Avdejevka, Krasnogorovka, Peski -v blízkosti doneckého letiska, ale aj v blízkosti Mariupoľu,  dedine Širokino. Dobrovoľnícke prápory ako Azov, Ajdar či Pravý sektor podozrievajú niektoré ľudskoprávne organizácie zo spáchania vojnových zločinov na juhovýchode Ukrajiny. Samotný Jaroš je trestne stíhaný v Rusku a od konca júla 2014 aj Interpolom. Šéf ukrajinskej pobočky Interpolu Vasilij Nevoľa vtedy vyhlásil, že Jaroša nemôžu vydať na žiadosť iného štátu, lebo Jaroš sa nachádza pod ochranou ukrajinského štátu.

  Artur Bekmatov

  zdroj: MO Ukrajiny

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist