zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Romány z pera akademika

  Jún 29th,2015 Posted in Články, Kultúra

  j1Počas svojej dlhej právnickej a akademickej kariéry napísal Robert Vačaganovič Jengibarijan viac ako 150 prác, učebníc a vedeckých monografií. No pomerne nedávno sa začal venovať aj umeleckej literatúre. Do Bratislavy prišiel predstaviť svoje dva romány.

  Keď porovnával ústavy jednotlivých krajín, uvedomil si, že obsahom sú si veľmi podobné, no odlišujú sa duchom, v ktorom sú písané. Rovnako je to aj s ľuďmi, a preto sa Jengibarijan rozhodol začať s umeleckou literatúrou. Výsledkom bol román „Ó, Mary“, ktorý vyšiel v roku 2012. „Ústava je kus papiera a bez ohľadu na to, či hovoríme o ústave Ruska, Francúzska, Bieloruska alebo Kamerunu, tak všetky hovoria o ľudských právach, štátnom usporiadaní, voľbách a tak ďalej, no nakoľko tieto ústavy zodpovedajú realite, ktorú prežívajú ľudia, to vo vedeckej literatúre opísať nedokážete,“ povedal Jengibarijan.

  „Slnko na nás svieti rovnako, jeme rovnaké ovocie, no sme tak odlišní. Žijeme vedľa seba na jednom kúsku, no sme veľmi odlišní. Prečo? Hlavná je kultúra,“ povedal Jengibarijan na margo svojej psychologickej drámy.

  Viera v ľudskú dôstojnosť

  Jengibarijan dlhodobo pôsobil na akademickej pôde, kde sa zaoberal právom. Aj to ho priviedlo k zaujímavým životným postojom.

  „Existujú desiatky tisíc druhov zvierat. No len dva druhy ľudí. Jeden človek môže byť ochotný obetovať svoj život za psa, mačku či iné zviera, no druhý človek môže zabiť tisícku ľudí a v noci pokojne spať,“ povedal autor a dodal: „Moja vlasť je veľký kresťanský svet. Nie som nábožensky založený človek, no som človek hlboko veriaci v to, že svet sa delí na slušných, dobrých ľudí a na nie slušných a nie dobrých ľudí. To je moja viera, viera v ľudskú dôstojnosť.“

  Ďalším literárnym počinom Jengibarijana bol román v dvoch zväzkoch Muž a žena: cena jednej chyby a Muž a žena: nedokončený dialóg. V prvom zväzku autor popisuje morálny aj spoločenský úpadok jedného človeka a následné trhanie jeho spoločenských väzieb. Takáto kríza môže človeka priviesť na šikmú plochu, no ešte pred tým postaviť pred na posledné, definitívne rázcestie.

  Druhý zväzok je kritikou autora k narastajúcej liberalizácii, ktorá zasahuje aj do vzťahov muža a ženy. Strádajú inštitúcie ako manželstvo, rodina,j2 no na druhej strane sa k slovu dostávajú iné zväzky mužov a žien, v ktorých sa rozširujú len práva jednotlivca na úkor povinností k partnerovi. V hlavnom hrdinovo románu Jengibarijan stelesnil ducha a mravy súčasného Ruska a západnej civilizácie.

  „S potešením som si prečítal obe diela,“ povedal ešte na začiatku pri predstavovaní hosťa na margo jeho najnovších kníh ruský veľvyslanec A.L. Fedotov.

  Právnik, akademik, spisovateľ

  Robert Vačaganovič Jengibarijan sa narodil 21. apríla 1941 v Jerevane. Pôvodom je Armén. V roku 1963 vyštudoval na právnickej fakulte Jerevanskej univerzity. Nasledovala doktorandúra a od roku 1969 na Jerevanskej univerzite prednášal. V rokoch 1974-1975 pôsobil na Belehradskej univerzite.

   Od roku 1980 pôsobil v KSSZ. Najprv v regionálnych štruktúrach Komunistickej strany Arménska, od roku 1986 vedúci ideologického oddelenia ÚV KSSZ. Po roku 1991 šéfredaktor časopisu Ja a svet. Ešte v roku 1989 začal prednášať na slávnom MGIMO, kde pôsobí dodnes a od roku 1993 vedie medzinárodné oddelenie MGIMO.

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist