zmenšiť zväčšiť text
Články
 • SYRIZA lídrom prebiehajúcich volieb

  September 20th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta, Zo sveta

  Grécko 2015ATÉNY – Ľavicová strana Syriza vedie v práve prebiehajúcich voľbách s nevysokým predstihom pred konzervatívnou stranou Nová demokracia. Tieto fakty o predčasných voľbách získaných z predbežných reakcií voličov uviedla podľa očakávaných odhadov volebná komisia. Rozdiel medzi oboma stranami sa pohybuje v rozmedzí troch percent. Odborníci však usudzujú, že sú to informácie dočasné a všetko sa môže niekoľkokrát zmeniť. Ďalšie informácie poskytnú tak popoludní, ako i podvečer.

  Alexis Tsipras, hlavný predstaviteľ Syrizy tvrdí, že dôveruje gréckemu národu. Dúfa, že sa k svojej budúcnosti postaví zodpovedne a vo voľbách rozhodne nekompromisne, čoho dôsledkom bude získanie splnomocnenia politikov na vytvorenie silnej vlády. Tým pádom by podľa neho mohla prebiehať zmena v oblasti politického diania v Grécku hladko počas celých štyroch rokov.

  “Dokázali sme, že dokážeme nájsť cesty aj tam, kadiaľ predtým neviedli,” povedal predseda Syrizy novinárom počas krátkej chvíle, keď sa sám zúčastnil volieb. Opätovne tvrdil, že vláda Syrizy má záujem chrániť práva všetkých Grékov, a to nielen v ich domovine. Prízvukoval tiež, že je nutné zabudnúť na anachronizmy a hľadať nové cesty a riešenia pre mládež. Chce aby “mladí ľudia mohli žiť v tejto krajine, mohli v nej snívať a tvoriť a urobiť z nej silného a rovnoprávneho partnera v Európe…” Sám vidí budúcnosť svetlo a hľadí dopredu s nádejou.

  Jeho oponent, predseda ND Vangelis Meimarakis presviedča voličov, že splní ich očakávania a kladne prekvapí aj tých, ktorí ho dnes nepodporia. Hovorí o Grékoch, ktorí “zavrhnú lož, aby všetci mali lepšiu budúcnosť.” Vedúca strany PASOK (Panhelénske socialistické hnutie) Fofi Gennimatová nalieha s radikálnym uzavretím kapitoly s medzistraníckymi rozoprami. Mieni podporiť povolebnú kooperáciu i so svojimi potenciálnymi diplomatickými spolupracovníkmi. O PASOK-u sa tvrdí ako o čiernom koňovi volieb, schopnom ovplyvniť podobu novej gréckej vlády, vzhľadom na to, že nie je pravdepodobné, aby ktorákoľvek zo strán mohla formovať jednofarebný parlament.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist