zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Útok prívržencov revolúcie v Burkine Faso na miesto rokovaní o kríze

  September 20th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta, Zo sveta

  _85652537_85652504OUAGADOUGOUZástancovia prevratu v Burkine Faso obsadili hotel, ktorý sa mal stať dianím rokovaní o kríze v tejto africkej krajine a znovunastolení bývalej vlády.

  “Obsadili hotel. Násilne. Útočili na bývalých členov opozície, keď prichádzali do hotela. Jedného pred davom ochránili bezpečnostné sily,” povedal pre agentúru Reuters nemenovaný svedok, ktorý bol priamo pri čine. Protestujúci, ako tvrdí, sú členmi strany Kongres pre demokraciu a pokrok (CDP). Jej bývalým lídrom bol predošlý prezident krajiny Blaise Compaoré. Ten sa musel vzdať svojho postu po aktívnom odpore ľudu krajiny.

  Prezident štátu Benin, Thomas Boni Yayi, ktorý sa stal v západoafrickom združení ECOWAS prostredníkom na diskusiách o riešení krízy počas tejto noci uviedol, že nastáva zlom v nepriaznivej ekonomickej situácii v Burkina Faso, kde takmer pred mesiacom vznikla snaha vytvoriť vojenský prevrat. “Junta má v úmysle obnoviť dočasnú vládu, ktorú zosadila,” tvrdí prezident Beninu. Ihneď ako prebehli diskusie s generálom Gilbertom Diendérém, ktorý prevrat riadil, Boni Yayi povedal. “Prechodný proces spustíme znova, na jeho čele budú civilné osoby, vrátane Michela Kafanda.” Kafand, ex-veľvyslanec Organizácie spojených národov bol krátku dobu občianskym vodcom Buriny Faso. Stalo sa tak po tom, ako prezidenta Compaorého zbavilo moci všeľudové povstanie v októbri minulého roku.

  Vláda bývalého veľvyslanca OSN bola poverená prípravami prezidentských volieb na 11. október, no militanti blízky Compaorému ho zvrhli a jeho prechodnú vládu uvrhli do väzenia. Táto skupina určila za vodcu štátu Burkina Faso generála prezidentskej gardy Gilberta Diendérého. Dočasne platí aj zákaz nočného vychádzania a uzavretie pozemných a vzdušných hraníc.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist