zmenšiť zväčšiť text
Články
 • “Za utečeneckú krízu môže NATO!”

  September 29th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  obama-castro-nestandard2NEW YORKPrezident Kuby, Raul Castro sa vo svojom prejave tvrdo ohradil voči kríze, ktorú spôsobil Severoatlantický pakt na Blízkom východe a v Afrike. “NATO a Európska únia musia okamžite a úplne prevziať zodpovednosť za krízu, ktorú sami vyvolali”, vyhlásil Castro 28. septembra pred Valným zhromaždením Organizácie spojených národov v New Yorku.

  Problém imigrácie označuje ako evidentný dopad organizovaného rozkladu na Blízkom východe a v oblasti Severnej Afriky zo strany NATO a jemu spriaznených krajín.

  Rovnako požiadal o kompenzáciu za sankcie. Hoci sa pomery medzi USA a Kubou dostávajú z bodu mrazu, Castro ešte stále pripomína nutnosť splnení niektorých požiadaviek zo strany USA, informuje agentúra DPA. Ako najdôležitejšiu uvádza odvolanie obchodných sankcií voči Kube. Rovnako žiada, aby Spojené štáty kompenzovali straty, ku ktorým došlo prostredníctvom týchto sankcií voči Kube. Druhou požiadavkou je prinavrátenie základne Guantanámo Kubánskej republike. Základňa sa totiž nachádza na teritóriu, ktoré Kuba iba dočasne poskytla USA, a to už v roku 1903. V súčasnosti je Guantanámo využívané ako trestanecký tábor pre jednotlivcov obvinených z terorizmu, zadržaných úradmi Spojených štátov amerických mimo svojho výsostného územia.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist