zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Rusko uskutočnilo prvé nálety. Vojakov vysiela aj Irán

  Október 1st,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  syria_RussiaLATÁKIJA/MOSKVARuské letectvo podniklo prvé nálety na pozície Islamského štátu. Informoval o tom veliteľ leteckých a kozmických síl Igor Klimov.

  Útoky ruského letectva vyvolali vo svete rôzne reakcie. Americký senátor John McCain obvinil Rusko z útokov na umiernenú opozíciu vyzbrojovanú CIA, ukrajinský prezident Porošenko chce na zajtrajšom stretnutí lídrov normandskej štvorky iniciovať  odsúdenie ruských náletov. Naopak Irán vysiela na územie Sýrie stovky vojakov na podporu pozemných bojov.

  Putin: “Informačné útoky sme očakávali. Správy o mŕtvych civilistoch sa objavili ešte pred vzlietnutím našich lietadiel”

  Stroje ruského letectva Suchoj 24M a Suchoj 25 uskutočnili v stredu celkovo osem útokov. V noci zo stredy na štvrtok ďalšie štyri a dnes sa počet útokov zvýšil na tridsať. Podľa spresnených informácií ruského Ministerstva obrany v noci lietadlá zničili štáb teroristov a sklad munície neďaleko mesta Idlíb, ako aj trojúrovňové opevnené veliteľské stanovište v oblasti mesta Hamá. Na sever od Homsu ruské letectvo zničilo muničnú továreň, v ktorej sa vyrábali výbušniny určené na samovražedné útoky.

  “Za posledných 24 hodín boli splnené všetky úlohy súvisiace s nanesením presných leteckých útokov na objekty ISIL v Sýrii zadané ruskej leteckej skupine. Údaje zo zdrojov objektívnej kontroly potvrdzujú, že útoky ruského letectva sa realizovali len na objekty teroristickej infraštruktúry ISIL,” vyhlásil Igor Klimkov.

  Jeho vyjadrenie bolo zároveň odpoveďou na tvrdenia viacerých zdrojov z USA, podľa ktorých ruské útoky zasiahli civilné objekty so stratami na životoch civilistov, ako aj pozície umiernenej opozície podporovanej USA.

  “Môžem vám bezvýhradne potvrdiť, že to boli útoky proti odvedencom Slobodnej sýrskej armády, ktorých vyzbrojila a vycvičila CIA, pretože s tými ľuďmi máme nadviazané spojenie,” povedal McCain pre CNN.

  Na tieto vyjadrenia reagoval aj ruský prezident Vladimír Putin, podľa ktorého s informačnými útokmi počítali a správy o údajných stratách na životoch na strane civilistov sa začali šíriť ešte pred vzlietnutím ruských strojov do vzduchu.

  OSN nálety víta. Irán podporí operáciu pechotou

  K uskutočnením útokom zaujal stanovisko aj osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura, ktorý na tomto poste vystriedal Kofiho Annana a Lachdara Brahímího. De Mistura vyhlásil, že vývoj v Sýrii otvára dvere pre diplomatické ukončenie konfliktu. Aj keď, na druhej strane, súčasný postup je riskantný a bolestný.

  “Paralelne sa musí začať politický proces i pokus o nájdenie nových spôsobov vládnutia. Všetkým je jasné, že ak sa chceme vyhnúť druhej Líbyi, musíme nájsť mechanizmy, do ktorých by sa zapojili všetky strany,” povedal de Mistura.

  Britská agentúra Reuters priniesla informáciu, že na území Sýrie sa už niekoľko dní nachádzajú stovky vojakov z Iránu. Celkovýc počet vojakov však agentúra nespresnila, no ich úlohou bude podpora pozemných operácií koordinovaná s útokmi ruského letectva na severe Sýrie pri hraniciach s Izraelom a Tureckom. Posily prichádzajú aj z Libanonu v podobe bojovníkov šítskeho Hizballáhu.

  (ab)

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist