zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Francúzi žiadajú vojenskú pomoc proti terorizmu. SR súhlasí

  November 21st,2015 Posted in Články, Správy, Z domova
  voj

  foto: MO SR

  BRATISLAVA – Francúzsky veľvyslanec Didier Lopinot a štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec otvorili dvojstranné rokovanie na tému vojenskej spolupráce. Francúzsko po minulotýždňových teroristických útokoch v Paríži mobilizuje armádu do boja proti Islamskému štátu a o pomoc žiada aj ostatné európske krajiny vrátane Slovenska.

  “Od francúzskej strany sme dostali prvú žiadosť, ktorá obsahuje všeobecnú požiadavku. My vieme poskytnúť spôsobilosti v oblasti radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, expertov v oblasti logistiky a likvidácie výbušných prostriedkov, štábnych dôstojníkov, spravodajské služby a samozrejme špeciálne jednotky,” vyhlásil po stretnutí s veľvyslancom Koterec. Ďalšie podrobnosti o rozsahu vojenskej pomoci Slovenska by mali vyplynúť z ďalších rokovaní. Tie sa uskutočnia do konca novembra.

  Ako informovalo Ministerstvo obrany Francúzsko počíta s našou pomocou najmä ako s náhradou časti ich ozbrojených síl v zahraničných misiách, aby  následne mohli jednotky stiahnuté zo zahraničných misií nasadiť do boja proti Islamskému štátu. Či nebudú naše jednotky nasadené do priamych bojov s teroristami zatiaľ nie je známe.

  “Ďakujem Slovenskej republike za solidaritu s Francúzskom. Dnes sa už musíme rozprávať o konkrétnej pomoci a podpore, ktorú vedia krajiny únie ponúknuť,” dodal veľvyslanec Lipont.

  (ab)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist