zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Smutné Vianoce na Podpoľaní – fínska firma odišla, v Podpolianskych strojárňach chystajú štrajk

  December 26th,2016 Posted in Články, Z domova

  strajkPre viac ako tisícku pracujúcich v Podpoľaní sú tieto Vianoce neisté. Fínska spoločnosť Ojala-Yhtymä po ôsmich rokoch zo Slovenska odchádza doslova zo dňa na deň a zanechá za sebou zrejme viac ako dve stovky nezamestnaných. V Podpolianskych strojárňach v Detve zase atmosféra hustne kvôli vyjednávaniu o novej kolektívnej zmluve. Väčšina z 800 zamestnancov je odhodlaná ísť do štrajku.

  Fínska strojárska spoločnosť Ojala-Yhtymä prišla na Slovensko v roku 2008, počas prvej vlády Róberta Fica. Fíni vtedy prebrali sklársku firmu v dedinke Kriváň a preorientovali výrobu na montáž elektrorozvodných skríň. V poslednom období bola produkcia závodu zameraná na výrobu plechových modulov pre elektrotechnický priemysel a telekomunikácie. To je však od 16. decembra minulosťou. Fínska centrála svojim odberateľom oznámila, že s výrobou v Kriváni už nepočíta. Zatvorený zostal aj sklad s hotovými výrobkami.

  Strojárska spoločnosť z Fínska tak uzatvára jednu z troch zahraničných pobočiek (druhá je v Indii a tretia v Estónsku) a o prácu tak príde 240 ľudí z dedinky Kriváň a jej okolia. V okrese Detva sa nezamestnanosť  pohybuje na úrovni 12%.

  Väčšina strojárov je pripravená na štrajk

  Dva dni pred Štedrým dňom sa zišli odborári z Podpolianskych strojárni v Detve (PPS), aby rozhodli o ďalšom postupe pri kolektívnom vyjednávaní. Od polovice júle nedosiahli strojári v rokovaniach s vedením podniku takmer žiadny pokrok, a preto boli od konca októbra v štrajkovej pohotovosti. Do 9. decembra absolvovali odborári s vedením podniku deväť kôl rokovania. Na decembrovom zasadnutí základnej organizácie OZ KOVO sa zišlo viac ako 800 zamestnancov. Viac ako 97% podporilo štrajk a je pripravených sa do neho zapojiť. Odborári o tom informovali agentúru TASR. 

  Zástupcovia zamestnancov sa s vedením podniku nedokázali dohodnúť v desiatich oblastiach kolektívnej zmluvy.  Patria medzi napríklad požiadavky odborov na odstupné a odchodné nad rámec Zákonníka práce, problematika bezpečnostných prestávok, času na osobnú očistu, hromadného čerpania dovoleniek zamestnancov v roku 2017, tvorby a čerpania sociálneho fondu.

  O ďalšom postupe rozhodne výbor základnej organizácie OZ KOVO na zasadnutí, ktoré sa uskutoční 2. januára 2017. Rokovania o novej kolektívnej zmluve sú v PPS často veľmi napäté. V roku 2014 sa odbory s vedením dohodli až v apríli, tesne pred avizovaným štrajkom. Január tohto roku sa v PPS Group takisto niesol v znamení štrajku, avšak odbory sa so zamestnávateľom dohodli a avizovaný štrajk odvolali 29. januára 2016.

  (ab)

  Výzva redakcie: Viete viac o dianí v spoločnostiach PPS Group Detva a Ojala-Yhtymä v Kriváni alebo poznáte niekoho, kto v spoločnosti pracuje? Napíšte nám na mail: redakcia@kroky.eu . 

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist