zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Vypočítajme si ako agentúry manipulujú hlasovanie

  Február 4th,2014 Posted in Články, Editoriál, Publicistika

  Na konci januára zverejnila RTVS prieskum preferencií prezidentských kandidátov, ktorý dala vytvoriť agentúre Median SK. Niekoľko dní na to, sa môj kamarát čudoval, ako je možné, že napriek tomu, že bol agentúrou oslovený a vybral si kandidáta (Jána Jurištu – KSS), tak jeho kandidát získal v prieskume 0,0%.

  Skúsil som si pozrieť všetky dostupné údaje a nech počítam ako počítam vychádza mi jediný výsledok: Median zmanipuloval preferencie minimálne v prípade Jána Jurištu.

  Výskumu sa zúčastnilo 1033 respondentov, ktorí predstavujú celkový počet oprávnených voličov (približne 4 milióny). Lenže nie všetci oslovení chcú voliť. V tomto prieskume vyjadrilo odhodlanie ísť voliť 55%. 55% z 1033 ľudí je 568 ľudí. Týchto 568 hlasov predstavuje 100%, z ktorých sa budú počítať preferencie.

  Počítajme však ďalej: 568 delené sto je 5,7. 5,7 respondentov teda predstavuje 1%. Z toho ďalej vyplýva, že hlas jedného človeka v tomto prieskume má váhu 0,18%. Po zaokrúhlení 0,2%.

  Nechcem robiť žiadne dohady – pracujem len s tým, čo sa nedá poprieť – s číslami, ktoré zverejnila agentúra a faktom, že oslovila aj môjho kamaráta. Možno si poviete, že sa zbytočne vzrušujem nad štatistickými odchýlkami, no čím vyššie sú čísla, tým ťažšie sa dokazuje manipulácia. Tá sa dokáže najľahšie pri zdanlivo drobných prešľapoch, napríklad ako sú preferencie Jána Jurištu.

  Agentúru Median som  považoval za jednu z najspoľahlivejších, preto si radšej ani nechcem predstaviť, ako sa musí manipulovať s hlasovaním v agentúrach, ktoré nemajú ani len oficiálne sídlo či webovú stránku a nie sú členskými agentúrami Slovenskej asociácie prieskumných agentúr.

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist