zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Ukrajinská armáda útočí na Slavjansk. V Odese Pravý sektor upálil 38 ľudí. (aktualizované)

  Máj 2nd,2014 Posted in Články, Zo sveta
  slavjansk

  Ukrajinské jednotky pri Slavjansku.

  Výstražné sirény, vyzváňanie kostolných zvonov, prelety vrtuľníkov a streľba. Do takéhoto rána sa prebudili obyvatelia Slavjansku, na ktorý dnes zaútočili ukrajinské vládne sily. Prvé údaje hovoria o troch mŕtvych na oboch stranách a niekoľkých ranených. Ozbrojenej domobrane mesta sa podarilo zostreliť minimálne dva vrtuľníky.

  Mesto odrezané od sveta

  Armáda zablokovala vstupy do mesta na cestách, zablokovala železnicu a obsadila televízny vysielač. Mesto je odrezané od sveta. Ukrajinské jednotky zastavili aj rýchlik na trase Moskva-Mariupoľ a odpojili od neho lokomotívu.

  Neskôr sa v Doneckej oblasti zastavila takmer všetka vlaková doprava. Jednotky domobrany sa zmocnili riadiaceho strediska Doneckých železníc na východe Ukrajiny, zastavili dodávky elektriny, a tým aj prevádzku takmer všetkých vlakov.

  Hluk sirén a vyzváňanie zvonov, ktoré mali upozorniť obyvateľstvo na nebezpečenstvo neskôr utíchli. Nad mestom krúžia vojenské helikoptéry, nad niekoľkými miestami je čierny hustý dym  počuť streľbu. Podľa informácií miestnej domobrany armáda nasadila aj výsadkárov. “Útok sa vedie na niekoľkých zátarasách naraz. Prišlo niekoľko obrnených transportérov a obrnených vozidiel, aj výsadkári pristáli s vrtuľníkom a zapojili sa do boja na barikádach. Niektoré jednotky sa rozmiestnili v blízkosti vlakovej stanice, kde sme nemali žiadne sily,” povedal zástupca domobrany a vzápätí dodáva: “Ukrajinská armáda uskutočňuje výsadky s vrtuľníkmi, robí totálnu vyčisťovaciu akciu, boje sa presunuli už i do centra” .

  VIDEO: zajatý pilot jednej zo zostrelených helikoptér:

  Bojuje aj Pravý sektor

  Vládne sily majú podľa oficiálnych informácii pod kontrolou časť mesta, ale ich postup sa zastavil v juhovýchodnej časti mesta, kde sú opevnené jednotky domobrany. Na útoku sa podieľajú okrem ukrajinskej armády aj jednotky ministerstva vnútra a novovytvorená národná garda. Práve národná garda je organizáciou, do ktorej sa ako dobrovoľníci vo veľkom hlásia členovia neonacistického Pravého sektoru. Prítomnosť Pravého sektoru potvrdili členovia domobrany aj miestni obyvatelia. Členovia tohto zoskupenia sa údajne v civilnom odeve, no so zbraňou v ruke snažia preniknúť do mesta.

  Podľa informácií televízie LifeNews do mesta prišlo niekoľko obrnených transportérov s členmi Pravého sektoru, ktorý začali páliť na pozície domobrany. Jej členovia neboli ozbrojení, preto ustúpili. Ďalej reportér televízie informuje, že časť miestnych obyvateľov blokuje postup výsadkárov v štvrti Andrejevka a rovnako zablokovali armádu aj na železnici.

  Domobrane, ktorá má k dispozícii aj niekoľko transportérov, granátomety či raketomety sa podarilo ráno zostreliť dve ukrajinské helikoptéry Mi-24. Ruské zdroje uvádzajú aj zostrelenie tretieho stroja. Armáda aj domobrana hlásia po troch mŕtvych.

  VIDEO: obyvatelia Slavjansku bránia v postupe armády:


  Snajper strieľal na novinárov

  Pod paľbu sa dostali aj novinári, konkrétne spravodajský štáb Komsomolskej pravdy. “Vydali sme sa autom zo Slavjansku smerom na Charkov, no museli sme ísť lesnou cestou, nakoľko hlavná trasa je zablokovaná. Dostali sme až ku kontrolnému stanovištu domobrany, kde nás upozornili, aby sme boli opatrní, lebo v priestore pred nimi je už opevnenie armády a operuje  tam snajper a oni sú v úkryte. Niekoľko sekúnd na to sa ozvali dva osobitné výstrely,” hovorí Alexander Koc, redaktor Komsomolskej pravdy a pokračuje: “obe guľky preleteli pomimo nás. Následne začala domobrana páliť z Kalašnikovov na pozície armády, aby kryli ústup nášho auta späť do mesta,” dodáva novinár.

  Rusko zvolalo zasadnutie BR OSN

  Ruská federácia zvolá mimoriadne zasadnutie BR OSN v súvislosti s vojenskými operáciami kyjevskej vlády v meste Slavjansk. Oznámil to hovorca ruského zastupiteľstva pri OSN Alexander Zajcev. Ako upresnil Zajcev o 10ej hodine ráno miestneho času (16:00 SELČ) sa zíde BR OSN, aby schválila plán práce na máj. Následne začne rokovať o situácii na juhovýchode Ukrajiny.

  Medzitým ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov vyhlásil, že po dnešnom úspešnom nasadení Národnej gardy v útoku na Slavjansk bude sformovaný nový prápor Národnej gardy.

  “Predpokladám, že bude vytvorený druhý prápor a Národná garda sa stane základom ozbrojených síl ministerstva vnútra,” povedal minister.


  VIEDO: Atmosféra v Slavjansku:

   

  Kyjev: “Kontrolujeme polovicu mesta.”

  Oficiálni predstavitelia dočasnej vlády v Kyjeve informovali médiá, že “protiteroristická operácia” prebieha úspešne a vládne jednotky kontrolujú polovicu mesta. “Pod kontrolou majú desať stanovíšť na predmestiach Slavjansku. Polovica územia mesta sa nachádza pod kontrolou jednotiek ATO (AntiTeroristickej Operácie),” píše sa vo vyhlásení SBU (ukrajinskej tajnej služby).

  Pred ukrajinskými poslancami vystúpil aj dočasný prezident Olexander Turčynov. Vyhlásil, že vládne sily prišli o dvoch mužov a majú siedmych zranených. Domobrana podľa jeho slov “utrpela značné straty”.

  slavjansk2Miestni obyvatelia pomáhajú so stavbou barikád.

  Domobrana v Slavjansku, ale tieto údaje popiera.  “SBU klame, že kontroluje polovicu mesta. SBU klame, že obyvatelia mesta ich prosia o pomoc. SBU stále klame. Celé mesto požaduje, aby odtiaľto odišli. My mesto ubránime,” vyhlásil predstaviteľ domobrany.

  Vlaky premávajú – pri trati stoja ozbrojenci

  Podľa ukrajinskej televízie 1+1 je železničná preprava cez mesto Slavjansk obnovená, no v blízkosti trate stoja neznámi ozbrojenci mieriaci na okná prechádzajúcich vlakov.

  V samotnom meste miestni obyvatelia pomáhajú pri stavaní barikád a napĺňajú vrecia s pieskom. Lekárne sú zatvorené a v obchodoch s potravinami sa tvoria dlhé rady.

  Ruskí komunisti vinia USA a NATO

  Na situácia v Slavjansku zareagovali aj predstavitelia druhej najsilnejšej strany v Rusku – KSRF. Podľa predsedu strany G.A. Zjuganova sa vojenská operácia Kyjeva koná “s požehnaním” USA a NATO.

  “Vina mesta spočíva v tom, že jeho obyvateľstvo silno podporuje výzvy k federatívnemu usporiadaniu Ukrajiny, chce žiť v mieri a priateľstve s Ruskom. Niet pochýb o tom, že krvavý masaker v meste s hlboko symbolickým názvom – Slavjansk sa deje s úplným požehnaním USA a ich spojencami z NATO,” píše sa vo vyhlásení predsedu ruských komunistov.

  Obete požiaru v Odese.

  Obete požiaru v Odese.

  AKTUALIZOVANÉ 23:00

  V Odese začali nepokoje. Krymská domobrana sa vydáva na juhovýchod.

  V prístavnom meste Odesa vypukli ostré zrážky medzi proruskými a proukrajinskými demonštrantmi. Úrady hlásia jednu obeť na strane proukrajinských demonštrantov. Ďalšie desiatky sú ranené. Demonštranti podporujúci vládu v Kyjeve vyzvali gubernátora Odeskej oblasti, aby o pomoc v uliciach mesta požiadal námorníctvo z neďalekej základne.

  V juhovýchodnom pobrežnom meste pokračovali strety medzi radikálmi z Pravého sektoru a miestnymi prívržencami federalizácie Ukrajiny aj večer. Strety vyvrcholili zapálením budovy odborov, keď do budovy prokyjevskí radikáli hádzali Molotovove kokteily. V budove zahynulo 38 ľudí  – 30 na udusenie dymom, zvyšok na následky skoku z horiacej budovy. Tých, ktorí pád prežili umlátili radikáli z Pravého sektora palicami na smrť. Ďalších 50 ľudí, vrátane 10 policajtov vyhľadalo lekársku starostlivosť. V súčasnosti ešte požiarnici evakuujú niekoľkých ľudí zo strechy horiacej budovy.

  VIDEO: Pouličné nepokoje v Odese:

  Medzitým sa z Krymu smerom na juhovýchod krajiny pohli dva prápory krymskej domobrany. Vo videu zverejnenom na youtube veliteľ domobrany oznamuje:  “Dnes, 2. Mája 2014 sa my, domobrana Krymu, obraciame na ľud juhovýchodu. Bratia, dnes sa domobrana Krymu o sile dvoch práporov vydáva na juhovýchod. Dopočuli sme sa, ako regulárna armáda a Pravý sektor ostreľujú Slavjansk a ďalšie mestá najuhovýchode. Obraciam sa k matkám a ženám Pravého sektoru: Vezmite odtiaľ svoje deti. Našim cieľom nebude brať zajatcov, budeme ničiť. Obraciam sa k celému ľudu juhovýchodu: vyrážame k vám a zničíme všetko, čo nám príde do cesty, čo protirečí a stojí proti jednoduchému ľudu. Držte sa, sme s vami!”

  Rumunská vláda v súvislosti s nepokojmi na Ukrajine požiadala výšenie prítomnosti svojich síl v regióne.

  Artur Bekmatov, Martin Fabuš

  článok bude priebežné aktualizovaný

  zdroje: rt.com, vesti.ru, Lifenews, tasr, RIA, 1+1, ITAR-TASS

   

  VIDEO: Požiar Domu odborov v Odese:

   

  VIDEO: ukrajinskí vojaci prešli po nohách civilnému obyvateľovi:

   

    
  VIDEO: Ukrajinská armáda na ceste do Slavjansku:
    

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist