zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Domobrana podnikla protiútok. V Donecku vzniká republikánska armáda.

  Máj 4th,2014 Posted in Nezaradené

  doneckKYJEV/DONECK  - Napriek tomu, že ukrajinská armáda hlásila počas včerajšieho dňa postup pri dobývaní miest Slavjansk, Kramatorsk, ako aj zahájenie útoku na ďalšie mestá, dnes začala domobrana protiútok a získala späť väčšinu dobytých území.

  Ešte včera večer pri tom ukrajinská armáda začala útok na ďalšie mestá ako Mariupoľ, Konstantinovka, Gorlovka či Andrejevka. Bojové operácie prebiehali aj dnes ráno, no podľa informácií TV Zvezda, domobrana získala pod kontrolu Slavjansk, Kramatorsk, Konstanitnovku a Andrejevku, pričom mestá sú obkľúčené ukrajinskou armádou. Na predmestiach Slavjanska stále pretrvávajú sporadické prestrelky. Dedinu Andrejevka ukrajinská armáda odrezala od sveta – odpojila od elektriny, plynu a vody.  Oznámil to starosta Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov.

  Podľa ministra vnútra Arsena Avakova vláda nasadí v doneckej oblasti ďalšie vrtuľníky a tanky.

  V Lugansku založili štáb juhovýchodnej armády. Cieľom je Kyjev.

  V rámci vyhlásenia mobilizácie a zavedenia výnimočného stavu vyhlásil “ľudový gubernátor” Luganskej oblasti Valerij Bolotov vytvorenie štábu juhovýchodnej armády v meste Lugansk. Podľa príkazu má byť v každej obci založená domobrana. Všetci príslušníci ukrajinskej armády a silových zložiek, ktorí nie sú obyvateľmi oblasti ju majú opustiť. Zvyšní sa majú dostaviť do Luganska na prísahu vernosti luganskému ľudu. Cieľom domobrany bude podľa Bolotova Kyjev. Nacionalistické organizácie typu Pravý sektor aj organizácie futbalových fanúšikov sú postavené mimo zákon.

  Budova vojenskej správy, ktorú má pod kontrolou armáda sa stala terčom útoku neznámych ozbrojencov. Výsledky o útoku sa však rôznia. Pokým tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Parubija Národná garda areál ubránila. Podľa RIA-novosti je však budova v rukách domobrany a armáda objekt opustila.

  V Donecku vznikol prvý pluk Republikánskej armády

  V Donecku vydali miestne úrady povolenie nosiť a používať zbrane. Následne bolo prijaté rozhodnutie o vytvorení Republikánskej armády, ktorá má zjednotiť skupiny domobrany.  Podľa slov komisára občiansko-patriotickej organizácie “Východný front” Nikolaja Solnceva, sa zo spomínanej organizácie do pluku zapísalo už viac ako 800 dobrovoľníkov.

  Súčasťou armády sa stane aj “Ľudový odpor Donbassu”, ktorý doteraz zastrešoval aktivity domobrán. Pre agentúru RIA-novosti to povedal zástupca veliteľa Miroslav Rudenko.

  “Ľudový odpor Donbassu sa stane základom tohto pluku. Preto máme v pláne ďalšie rozšírenie: založenie pluku, potom divízie, oslobodenie územia Donbasskej republiky a celého juhovýchodu Ukrajiny,” spresnil Rudenko.

  V meste sa podarilo domobrane dobyť budovu SBU.

  “Choďte preč, fašisti!” kričali miestni na armádu

  Pri vstup do miest sa ukrajinská armáda stretáva s odporom civilného obyvateľstva. Už na začiatku operácie na predmestiach Slavjansku bránili miestni obyvatelia vlastnými telami prechodu obrnenej techniky.

  To isté sa opakovalo aj v ďalších mestách ako Kramatorsk, kde sa do cesty stavali miestni obyvatelia a na vojakov, ktorých nazývali fašistami, vyzývali, aby opustili mesto.

  VIDEO: Odpor obyvateľov Kramatorska

  V Kyjeve pôsobia agenti FBI

  Dnes predstúpil pred novinárov tím FBI, ktorý má na starosti stopovanie peňazí spreneverených bývalým prezidentom Janukovyčom. Novinárom, ako sa dajú poskladať skartované finančné dokumenty a ako postupovať pri sledovaní prevodov odcudzených peňazí do Spojených štátov a iných krajín.

  Dvanásť agentov dorazilo do Kyjeva niekoľko dní po zvrhnutí Janukovyča. Agenti budú v rámci kontrolovať kontá, domy a luxusné autá bývalých vysokých vládnych predstaviteľov a príslušné orgány budú podporovať v trestnom konaní.

  Podľa jedného z tímu FBI, Stuarta Gilmana “Je ťažkosť v tom, že keď sa USA na niečom zúčastňujú, stále sa objavuje podozrenie, že zahraničnej vláde pomáhame preto, aby sme presadili vlastné záujmy.”

  Do Odesy dorazil Jaceňuk, sľúbil vyšetrenie tragédie

  Napätie rastie aj v Odese, kde stále platí trojdňový smútok. Aktivisti z proruského stanového mestečka, ktoré napadli sympatizanti Majdanu.

  Pred  budovou mestského veliteľstva polície sa dnes zhromaždilo približne tisíc demonštrantov, ktorí bránia polícii predviesť obvinených pred súd, požadujú prepustenie všetkých zadržaných (väčšinou podporovateľov federalizácie).

  Po internete sa začali šíriť zoznamy sympatizantov Majdanu, ktorí útočili na budovu Domu odborov. Do napätej atmosféry dnes pricestoval aj premiér Arsenij Jaceňuk. Prokuratúre nariadil prešetriť prípad a určiť vinníkov tragédie. Podľa neho nesú diel zodpovednosti aj predstavitelia miestnej polície, preto odvolal celé vedenie odeskej polície.

  Rusko presúva armádu na Krym

  Podľa ukrajinskej štátnej agentúry Ukrinform ruská armáda presúva časť svojej techniky na Krym. Údajne sa jedná o desiatky stíhačiek MiG a Su, niekoľko ťažkých bombardérov Tu-22 a desiatky dopravných lietadiel s výsadkármi a ťažkou vojenskou technikou.

  VIDEO: Ruské vojenské lietadlá nad Krymom

   

   

  Artur Bekmatov

  zdroje: RT, RIA-novosti, vesti.ru, TV Zvezda, Ukrinfo

   

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist