zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Deti – najlepší prostriedok komercionalizmu

  Jún 26th,2014 Posted in Nezaradené

  n.kKomercionalizmus hýbe svetom. Ovláda televíziu, rozhlas, internet, ľudí a v konečnom dôsledku i celý svet. Pred chápadlami reklamy sa nepodarí ujsť nikomu. Je to parazit, cudzopasník, ktorý sa votrie do nášho podvedomia bez toho, aby sme si to vôbec všimli. A čo je najhoršie, útočí na tie články spoločnosti, ktoré si pred ňou ešte nedokázali vytvoriť obranyschopnosť – na deti.

  Deti sú reklamami bombardované oveľa viac ako dospelí. Niet sa čomu čudovať. Detský svet ešte nevie rozlíšiť, čo je správne a čo nie, čo je realita a čo klamstvo. Pre dieťa je ťažké pochopiť presvedčovací zámer reklám, a tak sa dá najľahšie manipulovať.

  Už Machiavelli vo svojom diele Vladár zo 16. storočia písal o tom, že ak chce panovník uchopiť moc, musí byť ako líška. A presne také sú reklamy. Neuskutočňujú svoje zámery priamo, ale skrývajú sa za cereálie, seriály, hračky či školské pomôcky. Každé jedno dieťa vyrastá na rozprávkach a má svoju postavičku, ktorú miluje. Ale to, ako reklamy manipulujú s deťmi prostredníctvom rozprávkových hrdinov, hraničí so všetkými etickými princípmi. Obľúbené postavičky na deti žmurkajú z regálov v potravinách, v obchodných butikoch, v predajniach mobilných operátorov či z papiernictva. Peračník so zajačikom Bugs Bunnym (ktorý je mimochodom dvakrát taký drahý ako obyčajný peračník), je zaručene tým najsprávnejším výberom pre vaše dieťa. Veď ako sa hovorí „keď ho miluje, nie je čo riešiť“. A Hanna Montana sa bude tlačiť aj na salámu. Len nech si to deti kupujú.

  Deťom je jedno, koľko výrobok stojí a či je kvalitný. Podstatné je, čo je na ňom vyobrazené. Brať so sebou dieťa do obchodu je v dnešnej dobe pre rodičov a ich peňaženky najvyšším stupňom ohrozenia. Je jedno, kam pôjdete, reklama číha všade. A odoprieť dieťaťu radosť je hriech. A keby ste aj chceli zhrešiť, nemôžete. Plaču, zatínaniu pästí a hádzaniu sa o zem podľahne aj ten najprísnejší rodič. Reklama robí z detí pánov a z rodičov poslušných otrokov.

  Diskutabilná je i otázka vreckového. Každý rodič dá svojej ratolesti nejakú tu korunku, nech si v škole cez prestávku kúpi džús či lízanku. No deti tieto peniaze minú radšej na hračku so svojím hrdinom. Dnešná doba vytvorila medzi ľuďmi obrovskú materiálnu priepasť. A tak je na dennom poriadku, že si dieťa z bohatej rodiny môže dopriať všetky reklamné produkty od cukríkov až po školskú tašku, kým chudobnejšie dieťa môže iba závidieť. No nevie si uvedomiť, že ono si to nemôže dovoliť. Jednoducho bude chcieť takú školskú tašku tiež. A ak zlyhajú všetky presvedčovacie argumenty u rodičov, často prichádza na rad šikana. Syndróm menejcennosti a túžba vlastniť privedú dieťa do rôznych extrémov, aj k vydieraniu.

  Táto doba sa s ničím neuspokojí. Má všetko a chce stále viac. Preto dochádza k spolupráci veľkých dietakorporácií. Mladá speváčka si zahrá úlohu v obľúbenom seriáli. Filmová spoločnosť zarobí na predaji reklamných produktov a speváčka na albumoch, ktoré si deti budú kupovať. McDonalds vám k Happy Mealu pribalí Shreka a okrem toho, že spoločnosť bude mať z predaja zisky, hračka urobí reklamu filmovej korporácii. Aké jednoduché, však?

  Mašinéria komercionalizmu je nezastaviteľná a zláka skoro každé dieťa. Pamätám si na jeden časopis o ľudskom tele, ktorý si kupoval môj malý brat. V každom čísle mal jednu časť ľudského tela a výtlačok časopisu. V prvom vydaní bola lebka a časopis stál dve eurá. Ja sama som mu ho kúpila, lebo to bol rozumný výdavok. Veď v každom čísle sa dozvie niečo nové a sám si poskladá celú kostru ľudského tela. Bolo to poučné a nie bezduché ako hlúpe videohry. No skvelým sa to javilo len do tej chvíle, kým ste si nekúpili ďalšie a ďalšie číslo. Cena každého nasledujúceho diela rástla o niekoľko eur. Za peniaze, ktoré by som dala za všetky čísla, by som si mohla dovoliť kúpiť aj ľudskú kostru z biologického ústavu. V tomto prípade si už aj môj o desať rokov mladší brat uvedomil, že na ňom chcú iba zarobiť.

  Čo stojí za touto nechutnou manipuláciou detí? Príčinou je kapitalizmus, bažiaci po materiálnych hodnotách. Dochádzalo k tomu aj za socializmu? Reklamy obalov na vajíčka či na Škodovku 120 sotva pomútili hlavu. Socializmus vychovával deti k láske k rodičom a k práci. Vtedy dieťa vedelo, že ak niečo chce, bude si musieť na to zarobiť a že nie je slušné drankať od ťažko pracujúcich rodičov peniaze na malichernosti. Potešili sa aj mandarínke, ktorú dostali. A nemusela byť na nej ani nálepka Vlka a zajaca…

  Cieľom dnešnej doby je snaha dostať sa čo najrýchlejšie k ziskom. Strácame svoju ľudskú podstatu a meníme sa na stroje. Kde sa podeli hodnoty, ako láska, rodina či priatelia? Prečo sme dopustili, aby tieto hodnoty u detí nahradila len jedna – túžba vlastniť a mať všetko? Ak to nezmeníme, sme na najlepšej ceste k úpadku spoločnosti.

  Nikola Kokiová

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist