zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Zachraňovať Európu bude musieť opäť Rusko.

  September 3rd,2014 Posted in Články, Prečítali sme, Rozhovory

  rus_euMaďarský europoslanec Béla Kovács si myslí, že ak EÚ neprehodnotí svoju východnú politiku, ostáva jej krátka životnosť. Hovorí o tom v rozhovore s redaktorkou Galinou Sapožnikovou (Komsomolská pravda) 

  Musím sa priznať, pán poslanec, aké emócie som si doviezla z nedávnej cesty do Maďarska. My, Rusi. sme za posledných 25 rokov zvyknutí, že nás nikde nemajú radi. A zrazu som v Maďarsku zistila, že tu nie je rusofóbia a je tu veľa ľudí, ktorí hovoria po rusky. Hovoria, že sa učili v škole. A kto sa neučil, išiel sa učiť teraz.  Čo sa stalo-pýtala som sa.  Odpoveď bola: „Európska únia nás ťahá ku dnu, budúcnosť je v Euroazijskom zväze a v Moskve.“

  Neveriac svojim ušiam sa snažím pripomenúť o maďarských udalostiach v roku 1956. Ľudia mi odpovedajú, že je treba žiť nie minulosťou, ale budúcnosťou. Povedzte mi prosím, kedy sa začalo toto „oteplenie? A s čím je spojené? 

  Ten deň, keď posledný sovietsky vojak odišiel z územia Maďarska, bol sviatkom pre všetkých. Ľudia si mysleli, že prišiel krajší zajtrajšok a teraz budú všetci žiť inak.  V ten moment nevedeli, že na území Maďarska už je americká armáda a predstavitelia NATO. V roku 2004 Maďarsko vstúpilo do EÚ. Všetci verili tomu, že teraz môžu pokojne odísť do Viedne a otvoriť si tam svoje pekárne. Dnes je pravdou, že viac ako 600 tisíc mladých Maďarov odišlo z krajiny, pretože v Maďarsku niet práce. 

  A prečo nie je? Pamätáme, že v minulosti sme  s pôžitkom konzumovali váš zelený hrášok  a lečo!

  A ešte aj autobusy „Ikarus“ a maďarské vína. Čo sa stalo? Maďarské poľnohospodárstvo je takmer likvidované. V EÚ platia peniaze za to, aby farmári vyrúbali ovocné stromy a zničili vinohrady. A keď je zničené základné odvetvie-poľnohospodárstvo, načo by boli aj konzervárne. 

  Rusko-maďarské obchodné vzťahy zomreli spolu so ZSSR?

  Mnoho rokov som venoval tomu, aby sa obnovili. No žiaľ, vo vzťahu k maďarským tovarom sa uplatňujú tie isté colné poplatky, ako ku všetkým ostatným štátom, členom EÚ. Mimochodom, náhradné diely k „Ikarusom“ sa už v Maďarsku nevyrábajú, pretože podľa rozhodnutia Európskej komisie sa už nemajú vyrábať. 

  Pamätáte, koľko psov sa v jednej dobe „zavesilo“ na nešťastný Sovietsky zväz a jeho „kremeľských diktátorov“? A teraz, keď pozerám, aké zákony vydáva váš milovaný Brusel – tu sa bojuje s krivými uhorkami, tam s tučnosťou  mlieka, chápem že na pozadí toho si môže ZSSR vydýchnuť…

  Nepovedal by som že „milovaný“. Ja sa tiež radím k euroskeptikom. V septembri sa zíde nový parlament a našou hlavnou úlohou bude, aby sme zmenili tento diktát: ekonomicky, politicky, finančný.  

  Povedzte nám prosím, prečo je EÚ odkázaná ťahať za sebou klub nových členov?

  Tiež sa tomu divím. Ako oklamali ľudí. Stretávam sa so zástupcami týchto krajín na rôznych podujatiach a dávam im otázku: kam idete? Na potápajúcu sa loď? Oni vás potrebujú, no vy ich nie. Budú k vám vyvážať európsky odpad! Dnes sú v Bruseli dosť vážne problémy s financovaním. Príčina je len jedná – EÚ potrebuje nové trhy. V roku 2004 do Európskej únie vstúpili bývalé socialistické krajiny a za 10 rokov sa tieto nové trhy už vyčerpali. Preto do hry vstupujú ďalšie – Moldavsko a Ukrajina. 

  Ukrajina samozrejme  zvlášť ovplyvňuje európsku stabilitu… Mimochodom, zdalo sa mi, že v Maďarsku ukrajinská otázka málo koho znepokojuje. Bola možno piatou alebo šiestou  témou citovanou v masovokomunikačných prostriedkoch. Udivilo ma to, pravdu povediac. Veď máte s Ukrajinou spoločnú hranicu, podobne ako so zbytkom bývalej Juhoslávie, preto nemôžete nepamätať hrôzy 90. rokov! 

  A ešte ako nás znepokojuje! Nezabúdajte, že v Zakarpatsku žije 180 tisíc etnických Maďarov, ktorí v ostatnej dobe dostali maďarské občianstvo. V našej tlači je skutočne málo informácii o vojne. Objavili sa prvé obete medzi tými, ktorí boli povinne vyslaní do armády. Miestne obyvateľstvo, zvlášť muži, utekajú cez hranice a prosia o pomoc. Často mi z týchto dôvodov volajú, pretože som mal v zakarpatskom meste Beregovo kanceláriu. 

  Prijímaciu kanceláriu, ktorú rozbili nacionalisti? 

  A nie raz. Pravý sektor s rôznymi, ako ich ja volám, „tiahniboxami“. Robili demonštrácie a volali: „Preč odtiaľ! To je Ukrajina. Kovács – provokatér!“ . V priemere raz za štvrťrok za posledné štyri roky. Došlo to až tak ďaleko, že som dostal výstrahu v ústnej forme, že ak sa ešte raz objavím na území Zakarpatska, tak ma zabijú. Vtedy som si sadol a povedal si, čo je pre mňa lepšie. Byť hrdinom, ale v hrobe, alebo pokračovať v svojej práci? Vybral som si to druhé. Kanceláriu som zatvoril. 

  Po vyjadreniach vášho premiéra Viktora Orbana, ktorý vôbec nie dvojzmyselne  vyhlásil o maďarskej teritoriálnej autonómii,  na Ukrajine všetci spozorneli. V Zakarpatsku mi takmer každý hovoril o Trianonskej dohode z roku 1920, v dôsledku čoho Maďarsko stratilo takmer dve tretiny územia a obyvateľov a o náladách revanšizmu, ktoré vládnu v Maďarsku. Takéto nálady je možné vzťahovať aj k Rumunsku, Slovensku a Poľsku, k všetkým krajinám, do ktorých patrili kúsky dnešnej Ukrajiny.

  Po prvé, Maďari nežiadajú žiadne územia naspäť. Uznávame tie hranice, ktoré existujú k dnešnému dňu. Jediné čo chceme je, aby žili v mieri Rusini a Maďari, ako tomu bolo už od šestnásteho storočia. V západnej Ukrajine nie sú žiadne etnické problémy. Problémy sa objavia až vtedy, keď sa na tomto území objavia ľudia od Ťahnyboka. 

  Povedzte prosím vás, prečo sa politika mieša do ekonomiky? A prečo sa Európsky parlament stal hniezdom rusofóbie, s výnimkou niekoľkých ľudí, vrátane Vás?

  Európa sa bojí Ruska. V  europarlamente počujem len jedno: od Rusov sa treba držať čo najďalej, stačí, že už sem pustili „Severný potok“. Ak pustíme ešte „Južný“ a dovolíme obnoviť na Ukrajine plynové potrubie, tak budeme úplne závislí od Ruska v energetickej sfére. To znamená, Rusi chcú cez svoje energetické zdroje ovplyvňovať nielen ekonomiku, ale aj politiku. Tento prístup sa musí podstatne meniť. Inak  bude Európanom tohto roku zima. 

  Na pozadí tohto euroskepticizmu vaša strana „Za lepšie Maďarsko“ (Jobbik) v ostatných voľbách do Európskeho parlamentu prišla do cieľa ako druhá. Očakávate, že rozčarovanie v EÚ bude medzi ľudom narastať a v ďalších voľbách budete lídrami? 

  Ja si myslím, že ďalšie voľby už nebudú. Toto boli posledné voľby. Nebude ani Európska únia, ani Európsky parlament. To je len otázka času. Diktát z Bruselu, zníženie životnej úrovne a príjmov, problémy v národných ekonomikách – všetky tieto ukazovatele hovoria o tom, že Európskej únii ostalo malo času na fungovanie.

  V roku 2004  všetkým nám dávali nádej, že v európskom Maďarsku nám bude tiež dobre, ako v Rakúsku. A čo sa stalo? Rakúsko kleslo na úroveň Maďarska. Ako žili Nemci, kým nevstúpili do EÚ? Boli rady na „Mercedesy“. Teraz sú tiež rady, no z iných dôvodov. Z Moskvy je toľko objednávok, že medzi prvou stovkou nie je ani jeden  Nemec… Ľudia pochopili, že ich opäť oklamali. Veľmi často jazdím po krajine a počúvam. Jednoduchí Maďari mi hovoria: Béla, vráť nám ruský trh. My to máme aj v programe našej strany. Jediným východiskom z terajšej situácie je obrátiť sa na východ.

  EÚ sa zadycháva   a keď dostatočne včas nezabočíme na východ, nebude ďalej kam ísť. Tak že „matuška Rossija“ bude opäť zachraňovať Európu. Nie prvýkrát.

  (preklad -ps-)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist