zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Slovenskí presstitúti v službách propagandy

  September 12th,2014 Posted in Články, Komentáre, Publicistika

  bekmatovPravidelne čítajúc správy a komentáre v slovenských médiách vidím, že spolu so zvyšovaním napätia medzi Ruskom a Západom sa názorová pluralita v slovenských médiách prepadá stále hlbšie a hlbšie. A dnes som prvýkrát nadobudol pocit, že sme sa ocitli v úplnom suteréne názorovej tolerancie. Prekonali sme úroveň, kedy novinári obhajujú vyhlásenia politikov a vojnových štváčov miesto ich spochybňovania. Dostali sme sa na úroveň, keď je odlišný názor démonizovaný, urážaný a stavaný do pozície trestného činu.

  Na začiatku je skresľovanie

  Problémom na Slovensku je, že značná časť obyvateľstva cíti väčšie sympatie k Rusku ako k USA či EÚ. Preto je potrebné propagandu rozdeliť na niekoľko fáz.

  Prvou je pravidelné skresľovanie a prekrúcanie informácií v spravodajských článkoch. Ako napríklad v správe TASR, ktorú prebral denník SME. Prebral a nadpis zavádzajúco pozmenil. Pôvodný nadpis správy TASR je: „Rusko: ZADRŽANÉHO Estónca obvinili zo špionáže, hrozí mu 20 rokov. SME však pozmenilo nadpis na: „UNESENÉHO Estónca obvinili Rusi zo špionáže, hrozí mu 20 rokov“. Aj keď nadpis v SME jasne hovorí o tom, že ruská strana estónskeho agenta uniesla, v správe sa dozvieme, že o únose hovorí estónska strana, zatiaľ čo ruská tvrdí, že agenta chytili na svojom území. Ide o klasické tvrdenie proti tvrdeniu, no redaktori SME sa bez akýchkoľvek dôkazov priklonili k jednej strane.

  Dav musí vedieť, kto je nepriateľ

  Následne môžu komentátori pod rúškom možnosti vyjadrenia názoru v publicistických žánroch v očiach čitateľskej masy vykresliť a pomenovať nepriateľa, ako to robí napríklad Zolo Mikeš z portálu aktuality.sk: „Je to smutné, ale niet najmenšieho dôvodu hrať sa na schovávačku, veci treba pomenovať pravým menom-Rusko so súčasnou politickou reprezentáciou je nepriateľom. Nepriateľom, ktorý v mene uskutočnenia ideí euroázijskej federácie pod svojím vedením, chce oslabiť a ohroziť Európsku úniu.“

  Cieľ je jasný, vzbudiť v čitateľovi strach o svoju existenciu. Podľa týchto štváčov napätie zašlo tak ďaleko, že už niet cesty späť. Buď my, alebo Rusi.

  Máte iný názor? Ste magor!

  Pokiaľ existuje nepriateľ, ktorý „ohrozuje nás a našu celkovú existenciu“ možno pristúpiť k psychologickému nátlaku formou zhadzovania odlišného názoru. Tu sa vytráca akákoľvek racionalita argumentácie a k slovu sa dostáva plytké osočovanie. Ako to môže vyzerať v praxi predviedol komentátor Trendu Marián Leško v najnovšej kritike premiéra Fica. Vo svojom pamflete však ostrejšie ako premiéra napadol bežných ľudí, keď napísal, že: „názor, že Vladimir Putin anektoval Krym a vedie hybridnú vojnu v „Novorusku“, lebo musí, pretože Američania sa tlačia na Ukrajinu, zastávajú okrem ruských agentov aj mnohí internetoví magori.“

  Ešte ďalej zašiel Tomáš Gális zo SME vo svojom stĺpčeku. Pokým Leško rozdeľuje svojich názorových oponentov vo veci Ukrajiny na magorov a agentov, Gális v tom má jasno – všetci sú potenciálni agenti, keďže si myslí, že „zoznam agentov FSB na Slovensku možno vytvoriť hravo: ak niekto dlhodobo opakuje argumenty Kremľa, vytvára podozrenie, že je v tajnom spojení s Lubiankou.“ Je na mieste dodať, že činnosť v prospech zahraničnej tajnej služby je chápaná ako trestný čin vlastizrady. V chápaní niektorých redaktorov sa teda dostávame na roveň zločincov už len tým, že máme iný názor ako oni.

  Sme v tom sami, no nie sami

  O tom, že z novinárov sa stali presstitúti protiruskej propagandy niet pochýb. Ja sa ale pýtam, kde sú teraz zástancovia slobody prejavu a dodržiavania ľudských práv z radov mimovládok a občianskych združení? Prečo sú ochotní upozorňovať na situáciu v Číne, Bielorusku, Sýrii, no pomalé zneužívanie médií na názorovú diskreditáciu obyvateľstva v domácej tlači trestuhodne ignorujú? Kde sú teraz ochrancovia objektivity a pravdy v médiách typu Miroslavy Kernovej?

  Mlčia a mlčať budú, preto záleží len na nás, ako sa k novodobej propagande postavíme. Nie som „internetový magor“ ani agent FSB zrádzajúci svoju vlasť. Som len človek so zdravým rozumom, akých je na Slovensku viac než dosť. Preto záleží od nás, či budeme propagandu tolerovať tichom, ktoré umožní jej šírenie medzi ďalších a ďalších ľudí, alebo sa každú hnusnú propagandu pokúsime prekričať.

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist