zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Editoriál – November

  November 8th,2014 Posted in Články, Editoriál, Publicistika

  Predposledný mesiac roku so sebou prináša dva zaujímavé historické dni – 7. a 17. november.  V minulosti oslavovaný 7. november vošiel do zatratenia. Každoročne ho pripomínajú len bezduché výtvory „intelektuálnych šľapiek“ v redakciách, ktoré majú za cieľ mladým priblížiť, ako prehnane a smiešne sa tento sviatok pripomínal. Následne uplynie 10 dní, ktoré otrasú redakciami a s rovnakou, ak nie väčšou pompou sa na nás zo všetkých strán začnú valiť príbehy, spomienky a diskusie na nežný prevrat. Jedna historická modla vystriedala druhú.

  Spomienkovým masturbáciám na 17. november 1989 dokonca museli ustúpiť aj udalosti z prelomu októbra a novembra 1939, kedy bol na protinacistickej demonštrácií smrteľne postrelený študent Jan Opletal. Po jeho pohrebe 15. novembra začali nacisti s represiami – zatvorili vysoké školy a 17. novembra poslali do koncentračného tábora Sachsenhausen viac ako tisícku študentov a deväť funkcionárov študentských organizácií na výstrahu popravili. To je skutočný dôvod ustanovenia Medzinárodného dňa študentstva na 17. november.

  Tento rok sa v deň výročia pohrebu Jana Opletala budú konať komunálne voľby. Buďme úprimní, komunálne voľby istotne nezmenia smerovanie Slovenska. Netreba však zúfať, voľby sú cestou, no nie jedinou. Nedávno, kráčajúc po Svätoplukovom námestí v Nitre, som takmer zakopol o uvoľnenú dlažobnú kocku. Spomenul som si v tej chvíli na časy, keď som ako malý chlapec pozeral v moskovskej Treťjakovskej galérii na originál známej sochy Dlažobná kocka – zbraň proletariátu. Dnes sa na slovenských námestiach uvoľňujú desiatky, stovky dlažobných kociek. Moc preto neleží vo volebných miestnostiach či v straníckych zasadačkách, ale ako hovoril Lenin – na ulici a stačí sa po ňu len zohnúť. Dlažobných kociek je na námestiach dosť pre každého z nás.

  Artur Bekmatov

  Úryvok z filmu Sergeja Ejzenštejna Desať dní, ktoré otriasli svetom:

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist