zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Každý má niečo sväté, na čo sa nesmie siahať

  Január 11th,2015 Posted in Články, Rozhovory

  dagestanPovedal to v reakcii na príčiny teroristických útokov vo Francúzsku  Ramzan Abdulatipov, prezident Degestanu. Tu sú niektoré jeho názory z rozhovoru s korešpondentom internetových novín KP Alexandrom Gamovom. 

  Ramazan Gadžimuradovič, predovšetkým otázka: Prečo sa to stalo tam u nich?

  Podľa môjho názoru sa Spojené štáty Americké a západné krajiny po rozpade Sovietskeho zväzu  systematicky snažia, aby sa celý islamský svet postavil proti Rusku. Bolo to vidieť v mnohých krokoch. 

  Ale čo to má s tým spoločného?

  Spojené štáty a západné krajiny sa snažia v maximálnej miere narušiť jednotu moslimov na celom svete, preto bol tento džin vypustený z fľaše a je ťažké predvídať, kde a ako mocne sa prejaví?

  Takzvaná západná civilizácia na najvyššej úrovní prebúdza zlobu a nie dobro. Možno, že tieto slová neznejú presvedčivo. Viete, povzbudzujú neznalosť a nie kultúru, preto takéto krajné formy aj nadobúdajú akékoľvek protesty.

  Veď čo, nie je terorizmom to, čo USA a západné krajiny urobili vo vzťahu k Iraku, Líbyi, Sýrii a teraz sa snažia pokoriť Rusko? Chápete? Preto v tom, čo sa deje treba vidieť hlboké procesy.

  Opäť použijem také šablónovité slová, no v podstate je to tak. Keď svetová buržoázia bojuje o suroviny a o trhy odbytu, ignorujúc všetko, ako by neexistovali parlamenty ani vlády, nebezpečné prejavy terorizmu môžu vzniknúť hocikde. 

  Viem, že ste boli vo Francúzsku neraz. Prečo sa práve v Paríži stal tento teroristický útok? Prečo bol nasmerovaný práve na novinárov? Čo, práve žurnalisti sa tu správajú nejako inak?

  Práveže Paríž bol dosť tolernatný k moslimom. Prichádzali sem z Maroka, z Alžírska. Bol som v Paríži, v parížskej mešite, v Arabskom inštitúte, ktorý je tu. To, čo sa tam stalo, zdá sa, nie je náhoda. No ešte raz opakujem, že predvídať, kde sa to uskutoční zajtra je ťažké.

  Samozrejme, aj novinári sú rôzni, väčšina z nich môže byť ešte zodpovednejšia, ako niektoré vlády a parlamenty. No sú tiež novinári, ktorí pracujú pre extrémistické i teroristické organizácie…

  Pozrite sa, v Degestane sme rok 2014 prežili prvýkrát za desať – pätnásť rokov bez teroristického útoku. 

  Aby ste to nezakríkli.

  Bojím sa o tom hovoriť nahlas, no dosiahli sme to. Prečo sa to podarilo? Pretože bezpečnostné a justičné orgány, ktoré aj predtým konali rozhodne, dostali našu podporu a plnú podporu občanov. Stalo sa to spoločnou vecou, výsledkom spolupráce vlády, ľudu a médií. Hoci aj v Degestane bolo nemálo redaktorov, ktorí propagovali krajne radikálne myšlienky a, bohužiaľ, aj sami sa stali obeťami.  

  Áno, nanešťastie. No tu, v tomto prípade sa teroristi pomstili redaktorom za „satiru“ vo vzťahu k Prorokovi. Ako hovoria niektorí experti, redaktori prekročili hranicu – nie je možné správať sa tak k viere, k svätyniam, bez ohľadu na to, aká je to viera – či moslimská, alebo pravoslávna…

  Viete, hovorí sa, že medzi moslimami je skutočne mnoho extrémistov, teroristov… No nikdy nikde  nepočujete, že by moslimovia spálili Bibliu, alebo Tóru, nikde nikdy nepočujete, že by kreslili karikatúry Ježiša Krista alebo Mojžiša a podobne. A čo robia na Západe s moslimskými svätyňami? Nechcem o tom ani hovoriť…

  V Paríži i v Londýne existuje takzvaný inštinkt druhej generácie. Hľa, prvé pokolenie urážali, keď boli migrantmi a tak ďalej. Teraz ich deti, aj keď sú rovnoprávnymi občanmi, sa začínajú mstiť za svojich rodičov, ktorých ponižovali.

  A kto trpí predovšetkým? Trpia žurnalisti a to aj od jedných idiotov, aj od druhých idiotov, pretože všetkým nevyhovieš. No v danom prípade nemali ani redaktori prekročiť tú hranicu, o ktorej tu teraz hovoríme.

  Viete, to je podobne ako s Kaukazanami. Keď mu povieš „tvoju mať“, je pripravený ťa podrezať.  Každý z nás má v živote niečo sväté a toho sa netreba dotýkať.

  Toto je kultúra. Čo je to kultúra? Kultúra je umenie zakázať. Zakázať nie iným, zakázať sebe urážať iných, to sú hlboké otázky súčasného sveta. Tým viac, že 90 percent moslimských krajín bolo ešte pred niekoľkými desaťročiami v  koloniálnej závislosti a mnohé sa ešte doteraz neoslobodili z tejto závislosti. Je treba, aby v týchto krajinách  boli skutočne demokratické režimy. 

  Aké poučenie z toho čo sa stalo musí vyvodiť Rusko? V podstate ste už na túto otázku odpovedali…

  Keď presviedčam našich moslimov, hovorím im: kto najviac v súčasnom svete bráni moslimov v terajších podmienkach, bez ohľadu na všetko? Rusko a Putin. Rusko a Putin sa postavili na obranu Iránu, Libanonu. Rusko a Putin nedovolili zničiť Sýriu. Preto by sa normálny moslim mal orientovať na Rusko a na Putina, ak skutočne rozmýšľa a nie je fanatik. Preto musíme robiť závery z toho všetkého a aj moslimský svet musí vyvodiť závery.

  -ps-

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist