zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Prezident by nemal zavádzať, ani klamať

  Február 8th,2015 Posted in Články, Komentáre

  suskoPodľa informácii denníka SME z 5.februára, sa prezident Kiska vyjadril pre The Wall Street Journal, že „bez ruskej podpory by konflikt na Ukrajine nikdy nezačal“. V súvislosti s tým vyzval štáty EÚ, aby zachovali sankcie proti Rusku, kým Kremeľ neurobí kroky na zastavenie konfliktu vo východnej Ukrajine.

  Ak by niečo také vyslovil občan Kiska, tak by to nestalo ani za povšimnutie a mohlo byť považované za osobný názor, ktorý pramení kto vie z čoho…

  Keď však niečo také vyjadrí prezident krajiny ,v ktorej žije ďalších 5 miliónov občanov, nedá sa to prejsť ako „osobný názor“. Je treba konštatovať, že buď má pán prezident zlé informácie, buď nesleduje pozorne vývoj vo svete, alebo veci cielene skresľuje.

  Samozrejme historické korene terajších udalosti v Ukrajine sú hlbšie a zložitejšie, než aby to bolo možné charakterizovať niekoľkými vetami. Podobne, ako príčiny vývoja situácie u našich východných susedov, až do štádia, ktoré viedlo k  občianskej vojne.

  Je však potrebné ukázať, že spúšťacím  mechanizmom pre terajší konflikt bol prevrat v Kyjeve vo februári 2014. Uskutočnený, ale aj pripravovaný a organizovaný podľa amerických technológii pseudoľudových revolúcii. V tomto prípade tiež uchopením moci pouličnou cestou, pri masovej podpore „zvonku“. Podľa scenárov odskúšaných v bývalej Juhoslávii, Gruzinsku, ale aj Líbyi či inde.

  Puč, ktorý vlastne priviedol k moci nelegálnu vládu. Za podpory, presnejšie vyjadrené za použitia sily i hrozby silou zo strany nacionalistov, neonacistov, fašistov, pohrobkov banderovcov. Ale aj „ulice“, to znamená oklamaných, dezinformovaných, zavádzaných a manipulovaných manifestantov v uliciach Kyjeva a na Majdane. Do čela ktorých sa postavili dobre pripravení „bojovníci“, vopred vycvičení západnými špeciálnymi službami.

  Nie je potrebné mať ktovie akú pamäť, aby sme si spomenuli, že prvé problémy a ozbrojené akcie začali vzápätí, kedy občania vo východných častiach Ukrajiny odmietli podriadiť sa politike, vytváraným zákonom, ekonomickým opatreniam a pokynom novej kyjevskej vlády. Vlády, ktorú aj oni pokladali za nelegálnu, prevratovú a neprijateľnú. Tým viac, že sa táto vláda opierala o nelegálne polofašistické jednotky.

  Bola to ukrajinská vláda, ktorá začala organizovať „trestné výpravy“ proti „neposlušným“ mestám, obciam, ale aj podnikom, proti ich obyvateľom i zamestnancom. Ako reakciu na to začali dobrovoľníci vytvárať ozbrojené oddiely a brániť práva rusky hovoriaceho obyvateľstva, ale aj svoje teritória, podniky a zariadenia, ktoré mala vláda v zámere zastaviť a tak donútiť obyvateľstvo k poslušnosti.

  Reči o „proruských separatistoch“, ruských vojakoch, jednotkách, o ruských tankoch, o sústreďovaní vojsk pri hraniciach s Ukrajinou mali jasný cieľ. Zvaliť všetku vinu za situáciu na Rusko a ešte viac vyostriť aj tak napätú situáciu medzi Ukrajinou a Ruskom. Ale aj medzi krajinami EÚ a Ruskom.

  Kde tu vidí pán Kiska „ruskú podporu“? Kde tu vidí zásahy Ruska do vývoja v Ukrajine? Kde vidí až do tejto etapy dôvod na sankcie proti Rusku?

  Ale máme takého prezidenta, akého sme si nechali zvoliť. Už aj značná časť radových občanov Slovenska chápe, kto je tvorcom „scenára“ vývoja situácie na Ukrajine. Kto vyostruje situáciu a prečo. Kto potrebuje a chce rozbiť Slovanov, kto potrebuje ovládnuť ešte pevnejšie krajiny východnej Európy, ale hlavne Rusko. Mimochodom, v uvedenom rozhovore si neodpustil aj povedať, že „…nikto nevie, čo sa deje v Putinovej hlave, nikto nevie, kde sú jeho hranice“.

  Čo k tomu dodať?

  Možno, ak by občania Slovenska pred voľbami prezidenta čo i len tušili, čo sa deje pánu Kiskovi v hlave, čo mu tam „nasadili“ počas jeho pôsobenia v USA, boli by dnes jeho osobné názory ľahostajné jeho okoliu. Keďže sa tak nestalo, mali by pozornejšie sledovať názory i konanie prezidenta svojej krajiny a náležite na ne reagovať.

  Pavol Suško

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist