zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Editoriál

  Júl 11th,2015 Posted in Články, Editoriál, Publicistika

  kke

  Európa žila niekoľko týždňov v obavách a médiá v nadšení, že majú čo ponúknuť na začiatku uhorkovej sezóny. Dôvodom bola nádejne vyzerajúca vzbura vlády v Aténach proti tzv. Trojke (EÚ, MMF, ECB). Obavy Európy, nadšenie médií a hlavne nádej Grékov ešte vzrástli po výsledkoch referenda, v ktorom Gréci jednoznačne odmietli návrh veriteľov a dali premiérovi Tsiprasovi silný mandát bojovať proti ďalšiemu ruinovaniu Grécka. To, čo však prišlo o niekoľko dní však predpokladal len málokto. Vládna Syriza predložila (tentokrát už s mandátom od obyvateľov) gréckemu parlamentu návrh reforiem na 95% totožný s tým, ktorý Gréci v referende zamietli.

  Jediní, kto v parlamente hlasovali proti návrhu reforiem Tsiprasovho kabinetu boli komunisti z KKE (15 poslancov) a neonacisti zo Zlatého úsvitu (17 poslancov).

  Do konca októbra bude známe kedy sa sprivatizujú prístavy Thesaloniki a Pireus. Ďalej sa sprivatizuje železničná spoločnosť TrainOSE a regionálne letiská (ktoré sú pre Grécko podstatne dôležitejšie ako napríklad tie naše pre nás). Nemci sú doslova nadržaní na to, aby sa ich Fraport konečne dostal k letiskám (nemecký Fraport vyhral tender predchádzajúcej vlády). Zvýši sa vek odchodu do dôchodku. Jediným pozitívom je možno zoškrtanie výdavkov na obranu, ale povedzme si úprimne – keď generáli z Washingtonu tlačia stredoeurópske a východoeurópske krajiny do zvýšenia výdavkov na zbrojenie, tak pri Grécku, ktoré má pre NATO viac ako strategickú polohu (v Stredozemnom mori sa preháňajú ruské a čínske lode, neďalekou Sýria zmietajú boje s radikálnymi islamistami), zrejme na tento krok vláde v Aténach ani nedovolia pomyslieť. Výmenou za to žiada Tsiprasova vláda o trojročný úver vo výške aspoň 53,5 miliardy eur na pokrytie svojich finančných potrieb do roku 2018 a reštrukturalizáciu dlhu a revíziu svojho dlhodobého dlhu splatného po roku 2022.

  Mimochodom, ruský minister financií Alexej Kudrin vyhlásil, že jedinou cestou ako vyriešiť grécky problém je odpísať Aténam minimálne tretinu dlhu.

  To, čo predviedla Syriza na čele s Alexisom Tsiprasom nie je víťazstvo ľavice, ako sa to niektorí snažia prezentovať, ale podlá zrada ľudí hlasujúcich v referende a ďalšie pootvorenie dvier pre neonacistov zo Zlatého úsvitu. Grécka spoločnosť sa dlhodobo radikalizuje (čo sa ukázalo aj pri voľbách, v ktorých vyhrala Syriza), no Tsipras a jeho koalícia tento potenciál nepochopiteľne hodili cez palubu, čo sa im vypomstí pri najbližších voľbách. Nie že by ma to netešilo, ale bojím sa toho, že časť zúfalých Grékov si z dvojice KKE a Zlatý úsvit vyberie práve neonacistov.

  Presne v takomto stave bolo Nemecko pred nástupom nacistov – ožobračené, finančne na dne a ponížené veľmocami. Bojím sa, že stačí málo a neonacisti budú mať veľmi rýchlo vydláždenú cestu k moci a podstatnú časť dlaždičiek položí práve Syriza.

  Ale to už je jednoducho sociálna demokracia. Aj na Slovensku – má vládnu väčšinu, ale zavádza, fabuluje a Kotlebovci krôčik po krôčiku idú hore. A „súdruhovia“ v sociálnej demokracii sa zobudia zrejme až vtedy, keď budú Kotlebu a jeho gorily stretávať cestou do parlamentného bufetu.

  Artur Bekmatov

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist