zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Yankees, go home!

  August 21st,2015 Posted in Články, Komentáre, Publicistika

  Blížiaci sa koniec augusta bude horúci. Nie kvôli výročiu augusta 1968, nie kvôli výročiu SNP, ale kvôli americkému konvoju. Kampaň sa bude stupňovať a my tento tlak musíme ustáť.

  Na facebookovej udalosti Blokáda amerického konvoja sa podarilo zmobilizovať pomerne vysoký počet ľudí a v záujme spoločného vyjadrenia nesúhlasu s týmto aktom provokácie sme sa dokázali zjednotiť pod Memorandum o mieri a občianskom odpore. Vyhrali sme prvú bitku, bitku samých so sebou. No v najbližších dňoch budú nasledovať ďalšie, tvrdšie.

  21. augusta začne protiruská hystéria gradovať v súvislosti s výročím vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie ČSSR. Je dosť pravdepodobné, že týždeň na to sa staneme opäť svedkami snáh o prekreslenie významu SNP, úloh jednotlivých zložiek Povstania či možno celej vojny. Počas tohto obdobia budú prípadní odporcovia konvoja označovaní za agentov, provokatérov či dokonca luzu, ako tomu už raz bolo.

  (M)orálne autority

  Efekt mediálneho dávkovania propagandy je možné zintenzívniť tým, ak klasické nespochybniteľné pravdy (Rusi sú agresori pripravujúci sa napadnúť Európu, ľavica je nezodpovedná atď.) nehlásajú len politici či novinári, ale aj ľudia s určitou odbornosťou či vážnosťou v spoločnosti.

  Médiá si tak často vychovajú skupinu tzv. expertov z rôznych nadácií, think-tankov či inštitútov, ktorí základné tvrdenie podloží svojou “odbornou” výpoveďou, pričom redaktor nemusí mať obavy, že bude zaskočený nečakaným postojom svojho hosťa.

  kalmus

  Druhou kategóriou sú tzv. morálne autority – ľudia, ktorí sú úspešní v kultúre, športe, vede a médiá im v pravidelných anketách dávajú priestor na vyjadrenie svojho názoru k aktuálnej téme. Aj tu si médiá vychovajú určitú skupinu autorít s požadovanými názormi.

  Ak chceme do ankety herca, ktorý povie, že Rusko je agresor, alebo Fico je zlý, tak sa obrátime na Richarda Stankeho. Ak potrebujeme aj spisovateľa, ktorý si napríklad kopne do práve zosnulého spisovateľa, tak oslovíme Michala Hvoreckého. Ak nemáme naporúdzi známeho speváka môžeme dať priestor trebárs raperovi s rečovou vadou Benemu. Čo na tom, že jeho meno väčšine nič nehovorí? Názorovo je predsa náš.

  Ak potrebujeme výtvarníka, ktorý si ako pacifista plne uvedomuje, že NATO je zárukou našej vonkajšej slobody”, tak je vždy po ruke Peter Kalmus. Čo na tom, že verejne ničí pamätníky obetí banderovských bánd na Slovensku a jeho umenie vyvoláva zhnusenie nad konaním dospelého človeka?

   

  Ukážka z umenia “výtvarníka” Petra Kalmusa:


  Niektoré osobnosti sú naozaj pojmami vo svojom odbore, no z niektorých ľudí médiá osobnosti vyrábajú účelovo pre ich názory. Ak sú nejakými autoritami, tak len orálnymi, nie morálnymi.

  Kampaň sa vyostrí

  V prvých septembrových dňoch preto môžeme očakávať zosilnenú kampaň proti všetkým združeniam či osobnostiam, ktoré kritizujú prejazd konvoja a zosilnenie hlasu expertov či (m)orálnych autorít. Budú nás presviedčať o tom, že dobrí spojenci dovolia strýčkovi Samovi všetko. A my predsa chceme byť dobrí spojenci. Budú nás presviedčať, že Rusko čo chvíľa napadne Európu. Budú od Ruska už po ikstý krát žiadať ospravedlnenie za rok 1968 (mimochodom, ospravedlnilo sa Slovensko oficiálne za to, že chrabrá armáda Slovákštátu v rokoch 1941-1943 prešla po boku Wermachtu cez Ukrajinu a Rostov na Done až na Kaukaz?).

  Je pravdepodobné, že nám znemožnia “privítať” americké vojská. Nie je náhodou, že do Česka išiel prvý konvoj práve z pobaltských štátov cez Poľsko – sú to totiž tradičné proamerické bašty Európy. A rovnako nie je náhodou, že Slovensko a Maďarsko sú až na konci druhého turnusu.

  Pamätajú si, ako dopadla návšteva Porošenka, ako bol privítaný Lavrov a vypískaný Kiska, či pozdravení Noční vlci. V strachu z ďalšej blamáže možno americký konvoj prejde našou hranicou v noci, pričom presný dátum a trasu budú do poslednej chvíle tajiť. Zastaví nás to? Možno niektorých, no som presvedčený, že väčšinu to naopak stmelí a k hranici vyrazíme na vlastných autách a po ceste vezmeme tých, ktorí auto nemajú!

  Spolu za mier!

  Buďme k sebe úprimní, náš nesúhlas môže byť viditeľný len ak budeme postupovať spoločne. Bez ohľadu na to, kto je starý alebo mladý, ľavák či pravák. Či práve snívame svoj sen o novej politickej strane alebo sme doteraz za clonou ľavicových a proruských vyhlásení do médií blahosklonne v parlamente podporovali politiku vládnej strany.

  Máme jedinečnú príležitosť dať najavo najagresívnejšej a najviac zbrojacej armáde sveta, že na Slovensku nechceme cudzie vojská, ale mier.

  Artur Bekmatov

  Na záver ešte jedna ukážka z umenia Petra Kalmusa:

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist