zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Útok pred ukrajinským parlamentom

  August 31st,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  kiev66KYJEV – Dnešné útoky pred kyjevským parlamentom si vyžiadali jednu obeť a desiatky ranených.

  Jeden z vojakov Národnej gardy zomrel po zásahu strelnou zbraňou do srdca.” informuje poslanec ukrajinského snemu Anton Heraščenko. Aktéri tejto tragédie, ako informuje, použili i granáty. “Okrem granátov títo provokatéri používali strelné zbrane a potajme strieľali”. Obeťami však neboli iba vojaci, no i policajti a civilisti.

  Výbuch granátu smerovaný proti policajným zložkám poranil asi sto ľudí. Informácie sa postupne definitívne upresnia, pretože údaje o ťažko zranených sa priebežne upravujú. Ako príčina je uvedené kontroverzné reformné prijatie zmeny v ústave, vychádzajúce vstriec povstalcom na východe Ukrajiny. Hoci sa parlament uzniesol už pri prvom čítaní zmeny zákona na danej úprave v pomere 265 zo 450 hlasov, dav demonštrantov toto uznesenie o decentralizácii štátnej správy prijal evidentne odmietavo.

   

   

  Extrémne pravicové strany ako Radikálna strana a Svojpomoc vyprovokovali svojim správaním tak poslancov ako i nacionalisticky zmýšľajúcu časť obyvateľov Ukrajiny. Prezident Porošenko tvrdí, že sa touto úpravou snaží zmierniť nepriaznivý stav, panujúci v Doneckej a Luhanskej oblasti, čím chce ukončiť nepretržite pretrvávajúce boje, ignorujúce i dohody o dočasnom prímerí. Panika na Ukrajine a hlboko rozvrátené vzťahy v celej krajine však ukazujú, že prijatie návrhu ústavnej reformy majú len málo pravdepodobný vplyv na zmiernenie búrlivých emócií. Dôkazom toho je i samotný dnešný násilný protest.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist