zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Novinárka Freederike Geerdinková zadržaná na juhovýchode Turecka

  September 6th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  GeerdinkeeANKARAHolandská novinárka Fréderike Geerdinková je v dočasnej väzbe v tureckej metropole. Potvrdila to osobne prostredníctvom agentúry AP.

  Príčinou uväznenia je informovanie médií o ozbrojenej konfrontácii medzi tureckými armádnymi zložkami a kurdskými povstalcami. Geerdinková podala informácie o nepriaznivej situácii v juhovýchodnej časti Turecka, pričom ju ihneď po uverejnení týchto faktov zatkli.

  Novinárka využila svojho práva použiť mobilný telefón a prostredníctvom sociálnej siete uverejnila, že je v dočasnej väzbe v meste Yuksekova. Spolu s ňou sú vo väzbe i členovia združenia obhajujúcej ľudské práva v danej oblasti. V najbližšom čase ju očakáva výsluch u prokurátora. Nezávislá žurnalistka pohybujúca sa v problematike bojov medzi kurdskými povstalcami a tureckou armádou sa ocitla v rovnakej situácii už druhýkrát. V januári tohto roku po troch mesiacoch ju zbavili viny z propagovania činov kurdských rebelov.

  Fréderike Geerdinková nie je jedinou, ktorá bola prepustená z väzenia. Rovnako sa tak stalo i v prípade britského externého novinára Jakea Hanrahana a kameramana Philipa Pendleberyho, pripravujúcich reportáže pre spoločnosť Vice News. Tí boli zadržaní v meste Diyarbakir, tiež v juhovýchodnej oblasti Turecka. Vo väzení však stále zostáva ich kolega irackého pôvodu Muhammad Rasúl.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist