zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Porošenko hovoril o pochode na Moskvu

  September 8th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  PorošenkoKYJEVPeter Porošenko poskytol rozhovor Kyjevským televíznym médiám, v ktorých načrtol svoju víziu riešenia konfliktu medzi Donbasom a Ukrajinou.

  “K dispozícii sú tri scenáre. Prvý z nich, radikálny útok ozbrojených síl Ukrajiny, vojenské oslobodenie týchto území, a pochod na Moskvu.” Je možné prijať toto riešenie? Ako sa dá prihliadnuť na účinky tohto nepremysleného dobrodružstva a jeho nedozierny dopad? Ani obyvatelia Ukrajiny príliš nepodporujú tento návrh – ďalej pokračoval: – “Druhé riešenie je postaviť akúsi hranicu, vzdať sa časti územia a existovať bez Donbasu. Je to uskutočniteľné? Možno. Ale ja ako prezident Ukrajiny nedarujem nikomu žiadne územie … Nie, nevzdám sa.”

  Z vyššie uvedeného je možné vidieť, že sa Porošenko ako politik nevie zmieriť s faktom podporujúcim existenciu samostatného Donbasu a Luhanskej republiky (i keď je na Ukrajine pomerne dosť obyvateľov prijímajúcich túto skutočnosť). Spomenul i radikálne nacionalistické operácie prostredníctvom tých, ktorí tieto opatrenia podporujú. V opačnom prípade možno Porošenko rezignuje na post prezidenta. Prinajmenšom. Nanajvýš sa bude opakovať osud Viktora Janukovyča alebo Muammara Kaddáfího.

  Čo na tom, že existuje racionálne východisko? Porošenko navrhuje ešte ďalšie riešenie.
  “A je tu ešte tretí spôsob – zabezpečiť obnovenie ukrajinskej suverenity prostredníctvom ukrajinských orgánov v tejto oblasti.” Táto cesta je definovaná ako dohoda Minsk.
  Ak je možné kritizovať, dá sa to v demokratickej krajine. Ale zodpovední politici by mali byť schopní ponúknuť tiež zodpovednú a dôkladnú alternatívu. No potom sa pokúsil vyhovieť aj takzvaným plánom “B”. Tento plán je niečo, nad čím vraj doteraz pracoval. Porošenko vynaloží úsilie, aby sa dosiahla predovšetkým dohoda v Minsku, a vrátil sa pôvodný status, ktorý platil pre územie Ukrajiny a jej úplná suverenita.
  Ale to, čo plán “B” kokrétne je, Porošenko v podstate nevysvetlil. V každom prípade, je nepravdepodobné, že “pochodu na Moskvu,” bude realizovateľný, pretože by bol samovražedným, a to si Ukrajina nemôže dovoliť. Najmä s jej početnosťou ozbrojených síl.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist