zmenšiť zväčšiť text
Články
 • (Ne)úspešná blokáda

  September 15th,2015 Posted in Komentáre, Publicistika

  flm3Včera večer približne o pol deviatej prekročili prvé vozidlá amerického konvoja česko-slovenskú hranicu. Týmto začal boj o charakter Slovenska v nasledujúcich rokoch.

  Ruská “hrozba” sa teraz bude čoraz viac zvyšovať. Biť na poplach budú médiá, politici aj mimovládky. Som presvedčený o tom, že nasledovať budú čoraz dlhšie pobyty “spriatelenej armády” a budovanie objektov NATO. Ako sme teda zvládli včerajšiu prvú bitku?

  Skreslené informácie

  Hneď na úvod treba zdôrazniť, že médiá (tradične) skreslili niektoré vyhlásenia. Jediným organizátorom nebol Front ľavicovej mládeže, ako to odznelo v niekoľkých správach, ale aj ďalšie občianske združenia, politické strany či osobnosti, no podujatie sa tešilo účasti aj mnohých jednotlivcov, ktorí prišli prezentovať svoj postoj.

  Na blokádu sme si na znak úcty k ďalším organizátorom nedali ani svoje tradičné červené rukávové pásky, pretože blokáda nie je akciou jedného združenia či nebodaj človeka, ale je podujatím všetkých odporcov konvoja.

  Odporcovia konvoja vs. Amerikanofili

  vitači

  Podmienky, v akých sme organizovali svoje podujatie my a v akých vítači konvoja sú len ťažko porovnateľné. Pokiaľ my sme sa mohli spoľahnúť len na vzájomné zdieľanie informácií na sociálnych sieťach, mimovládky si zaplatili reklamu. Pokým priaznivci vojnových strojov mali na svojej strane politikov, analytikov či novinárov a následný priestor v médiách, náš okruh podporovateľov mal a má neporovnateľne menší priestor. Pokým my sme sa na hranicu presúvali na vlastných autách berúc so sebou tých bez áut, mimovládky zaplatili amerikanofilom autobus.

  Pokým my sme museli do poslednej chvíle tajiť trasu kolóny, aby na nás nepripravili nejaké nepríjemné prekvapenie, autobus zaplatený mimovládkami mal bezproblémový priechod na hranicu. Naše presvedčenie a odhodlanie však bolo viac ako ich peniaze. Nepomohla mediálna masáž, nepomohli finančné zdroje mimovládok – prišlo ich maximálne dvadsaťpäť, ako vidno z fotografie, ktorou sa pýši poslanec Osuský. Prišlo ich presne toľko, na koľkých autách sme prišli my.

  Blokáda a ťažkoodenci

  Na hranicu v Brodskom sme išli s jediným plánom A, ktorý však narušil nástup desiatok ťažkoodencov. Tí nás najprv vytlačili niekoľko metrov od krajnice, priestor colnice obmotali policajnou páskou a následne hermeticky uzavreli. Proti nám stáli policajti s rozkazmi, ktoré museli splniť, my sme mali presvedčenie, ktoré sme nemohli zradiť.

  Realizácia alternatívnych plánov blokády by si vyžadovala zapojenie desiatok ďalších aktivistov a následnú fyzickú konfrontáciu, ktorá jednoducho nepripadala do úvahy. Onedlho sme už začuli len extázu radosti dvadsaťpäťčlennej zmoknutej skupinky z toho, že k nám mieri technika určená na zabíjanie. Bolo to z ich strany choré. Naopak, vďaka patrí každému jednému človeku, ktorý prišiel včera na hraničný priechod a v obkľúčení ťažkoodencov podporil mierové Slovensko.


  Majú obavy

  V Brodskom sme konvoj nezablokovali. Podstatné je, že sme vyjadrili svoj postoj – nesúhlas s ich prítomnosťou na Slovensku. Aj keď nám mnohí z amerických vojakov s neprítomným úsmevom na tvári mávali, my vieme, že našim gestám a prejavom rozumeli.

  A netreba zabúdať ani na to, aké obavy vyvolali naše aktivity u štátnych úradov. Do poslednej možnej chvíle tajili informácie súvisiace s prechodom konvoja. Z českých zdrojov sme sa dozvedeli viac, ako z tých domácich. Tajili miesto aj čas príchodu z obavy, že sa zorganizuje ešte väčšia skupina odporcov konvoja. Obavy štátnej moci potvrdila aj mobilizácia desiatok ťažkoodencov v Brodskom a čo je mimoriadne úsmevné – Ministerstvo obrany dodnes tají, kedy presne budú na zajtrajšom dni otvorených dverí prítomné americké vojská. Pozvánka je už niekoľko dní na svete, no bez akejkoľvek zmienky o americkej armáde.

   Strach z odporcov konvoja je taký veľký, že podľa informácií Slovensko-ruskej spoločnosti, je priestor pred Ministerstvom obrany a navyše aj ďalšie priestory (ulice Kutuzovova, Jarošova, Vajnorská a Kukučínova) už od 4.9 2015 žiadané na obdobie od 12-17. 9. 2015 na čas 6:00-20:00. Na týchto obrovských priestoroch sa má v danom čase konať iné zhromaždenie (údajne pre skupinu 150 osôb), riešiace “zabezpečenie osôb a majetku”. Ohlasovateľom je vojenská polícia Trenčín, konkrétne jej riaditeľ plukovník M. Hamar.

  V stredu pokračujeme

  glvač

  Bez ohľadu na obštrukcie štátnych úradov však pred Ministerstvo obrany prídeme. Ministerstvo pozýva verejnosť na svoj DOD a my predsa súčasťou verejnosti sme. Prídeme zajtra o 16ej hodine pred Ministerstvo obrany a vyjadríme svoj názor, že cudzie vojská u nás nie sú vítané.

  Naši politickí zástupcovia zlyhali – s výnimkou jediného poslanca NR SR sú vyjadrenia všetkých politikov totožné. Pri pohľade na vysmiateho ministra obrany v americkom transportéri som presvedčený o tom, že rozdiel medzi Smerom-SD a prozápadnými pravicovými stranami nie je žiadny.

  Preto je potrebné, aby sme vo veci odporu voči NATO pokračovali v zjednocovaní mimoparlamentnej opozície. Prechod vojenského konvoja bol len prvým krokom k prebudovaniu Slovenska na vojenské predmostie a od nás záleží, či to dovolíme.

  Artur Bekmatov

  predseda Frontu ľavicovej mládeže

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist