zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Kurdskí rebeli v Iraku bombardovaní tureckými stíhačkami

  September 19th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta, Zo sveta

  me01_bigANKARAJuhovýchodné územie Turecka bolo opäť centrom diania bojov medzi kurdskými rebelmi a tureckou armádou. Boje začali už v lete, keď sa definitívne prestalo dodržiavať dohodnuté prímerie medzi Kurdmi a Turkami. O život pritom prišlo počas dnešnej noci v Iraku, kde sú umiestnené tábory Kurdov 55 povstalcov následne po tom, ako sa zo strany tureckých leteckých síl spustilo bombardovanie na členov Strany kurdských pracujúcich (PKK), ako informuje tlačová agentúra Reuters.

  Letka má centrálu v Diyarbakire v juhovýchodnej časti Turecka. Odtiaľ sa po bombardovaní vrátila bez poškodenia svojich strojov. Nie je to prvýkrát, čo napadli centrá strany PKK v pahorkatinách severného Iraku. Dnešný útok bol najkrutejší za obdobie 20 rokov zo strany Turecka, ako člena Severoatlantického paktu. Pričom sa i za hranicami Sýrie, ktorá susedí s Tureckom odohrávajú boje s radikálnymi povstalcami Islamského štátu.

  Tak ako Turecko, i Európska únia považujú Stranu kurdských povstalcov za teroristickú frakciu. Hlavný predstaviteľ Turecka, prezident Recep Tayvip Erdogan tvrdí, že v krvavých zrážkach medzi svojimi armádnymi zložkami a kurdskými povstalcami nemieni v žiadnom prípade prestať, kým nezlikviduje PKK úplne, formou genocídy. Problém prenikol do popredia najmä vtedy, keď sa Turecko chystá na voľby do snemu, ktoré sa uskutočnia 1. novembra, pretože prvé, júnové kolo, malo neúspešný výsledok. Stalo sa tak po tom ako sa ich víťazom nestal žiadny politický subjekt.

  (dj)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist