zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Parlament dal Putinovi zelenú: Rusi spúšťajú letecké útoky v Sýrii

  September 30th,2015 Posted in Články, Správy, Zo sveta

  Správu priebežne aktualizujeme:

  putin_assadMOSKVA – Horná komora ruského parlamentu schválila návrh prezidenta Putina o nasadení ozbrojených síl v Sýrii. Sergej Ivanov, vedúci Putinovej administratívy, na brífingu po hlasovaní upresnil, že Rusko nasadí v Sýrii vzdušné sily.

  Ruský parlament schválil Putinov návrh jednohlasne – za hlasovalo všetkých 162 poslancov. Podľa RIA novosti, Rusko považuje za zákonné využiť ozbrojené sily na odrazenie agresie proti nemu alebo jeho spojencom.

  “Rusko použije v Sýrii výhradne letectvo, vyhovejúc tak žiadosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada v boji proti Islamskému štátu,” vyhlásil na brífingu Ivanov a zároveň vylúčil nasadenie pechoty: “Ako už hovoril prezident, nasadenie ozbrojených síl v pozemných operáciách je vylúčené”.

  Ivanov zároveň upozornil na fakt, že Rusko svojim krokom neporušuje medzinárodné právo na rozdiel od koalície západných krajín a ich regionálnych spojencov, ktorí podnikajú nálety na území Iraku a Sýrie už dlhšie, no bez oficiálneho mandátu OSN či súhlasu legitímnej sýrskej vlády. “Aby bolo dodržané medzinárodné právo, musí byť splnená aspoň jedna z dvoch podmienok – prijatie rezolúcie BR OSN alebo žiadosť tej krajiny, na území ktorej sa majú vykonať letecké útoky, o poskytnutí vojenskej pomoci,” dodal Ivanov.

  Reportérom francúzskej televízie TF-1 sa podarilo zachytiť stroje ruského letectva na letisku v Latakii. Potvrdilo sa tak to, čo sa v posledných dňoch predpokladalo – posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti v krajine.

  Podľa šéfa Putinovej administratívy Rusko háji aj svoje národné záujmy, pretože k bojovníkom Islamského štátu sa pridáva množstvo občanov Ruskej federácie a krajín SNŠ. “Tento počet občanov Ruska a SNŠ, ktorí sa pripájajú k ISIL narastá nie dňami, ale hodinami,” hovorí Ivanov. Podľa údajov administratívy prezidenta sa ich už tisícky vrátili naspäť na územie Ruska a predstavujú tak reálnu bezpečnostnú hrozbu.

  Rusko sa v posledných dňoch snaží vytvoriť širokú koalíciu krajín v boji proti hrozbe Islamského štátu. Momentálne sú súčasťou tejto koalície okrem Ruska aj Sýria, Irak a Irán.

  (ab)

   Reportáž francúzskej televízie TF-1 z letiska v Latakii

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist