zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Kiska žiada o mohutnú vojenskú prítomnosť NATO

  November 6th,2015 Posted in Články, Správy, Z domova

  kiska_usaBUKUREŠŤPrezident Andrej Kiska podpísal za Slovensko vyhlásenie, v ktorom spolu s prezidentmi ďalších ôsmich krajín označujú Rusko ako “hrozbu na východe” a žiadajú o mohutnú vojenskú prítomnosť NATO vo svojich krajinách.

  Vyhlásenie podpísali prezidenti Lotyšska, Litvy, Estónska, Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a predseda poslaneckej snemovne Českej republiky na stretnutí v Bukurešti. Zástupcovia štátov sa v ňom napríklad hlásia pripravenosť splniť záväzky zo summitu vo Walese, konkrétne vyčleniť na svoju obranu a modernizáciu armády 2% HDP a zároveň žiadajú “rozšírenie priestoru mieru, bezpečnosti a stability definovaný euroatlantickými hodnotami a princípmi, ktoré sú stelesnené v politike partnerstva a “otvorených dverí” NATO”.

  Prezidenti zároveň v dokumente vyzývajú Rusko. aby sa “vrátilo k rešpektovaniu medzinárodného práva, ako aj svojich medzinárodných povinností, zodpovedností a záväzkov”.

  Okrem toho hlavy štátov otvorene žiadajú vojenskú prítomnosť aliancie na území svojich štátov. V jednom z bodov spoločného vyhlásenia sa píše: “Zapojíme sa do úsilia o bezpečnosť, ktorá je podmienená mohutnou, dôveryhodnou a udržateľnou prítomnosťou aliančných vojsk v regióne”.

  Vyhlásenie podpísané prezidentom Kiskom prichádza v čase silnejúcich aktivít Severoatlantickej aliancie na území SR. Za dva mesiace od prejazdu amerického vojenského konvoja cez územie Slovenska sa uskutočnilo najväčšie vojenské cvičenie OS SR za prítomnosti amerických vojsk, v spolupráci s Poľskom tu vzniká kontrašpionážne výcvikové centrum NATO, vedenie NATO a následnej aj vláda SR odsúhlasila vybudovanie regionálneho veliteľstva vo Vajnoroch.

  Celé vyhlásenie z Bukurešti si môžete prečítať na stránke prezidentskej kancelárie.

  (ab)

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist