zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Nový veľvyslanec USA pochválil Ficove vlády za podporu sankcií proti Rusku. Podpredseda komunistov obvinil USA z “transatlantického fašizmu”

  September 23rd,2016 Posted in Články, Správy, Z domova
  1931944_biely-dom-fico-obama

  Fico sa vo Washingtone teší obľube. Foto: cas.sk

  Spojené štáty majú od začiatku septembra na Slovensku nového veľvyslanca. Theodora Sedgwicka nahradil Adam Sterling. V rozhovore, ktorý poskytol TASR nový veľvyslanec, otvorene chválil obe vlády Róberta Fica za ich podporu Ukrajine a postoj voči Rusku, ktorý sa stotožňuje s líniou USA.

  Sterling ubezpečil, že v spore európskych krajín o budovanie plynovodu Nordstream 2 stoja USA pevne za Slovenskom a Ukrajinou. Tieto dve krajiny spoločný projekt Ruska a Nemecka odmietajú, keďže obchádza ich územia. Veľvyslanec Spojených štátov však vyzdvihol celkovú podporu Slovenska Ukrajine v spore s Ruskom. “Okrem zabezpečenia reverzného toku plynu Slovensko pomohlo Ukrajine aj inými spôsobmi, predovšetkým podporou sankcií voči Rusku za jeho kroky na Ukrajine. Do budúcnosti bude potrebné zachovať jednotu v rámci EÚ v tom, že Rusko sa musí zodpovedať za agresiu a že sankcie nebudú uvoľnené, kým Rusko nesplní svoje záväzky z Minska a nestiahne svoje okupačné sily z Ukrajiny,” pochválil Sterling obe vlády Róberta Fica, ktorý napriek občasným odmietavým vyjadreniam na adresu protiruských sankcií vždy ich predĺženie podporí. 

  Slovensko si podľa veľvyslanca získalo v poslednom období pozornosť USA najmä svojim predsedníctvom v Rade EÚ. Sterling sa nádejá, že Slovensko by mohlo prispieť k zavŕšeniu rokovaní o TTIP. ”Dúfame napríklad, že počas slovenského predsedníctva sa podarí uzavrieť rokovania o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP),”  povedal pre TASR Sterling.

  KSS: V Sýrii sa spojil transatlantický fašizmus USA s náboženským fašizmom Islamského štátu!

  jal

  Podpredseda KSS Jalal Suleiman pred ambasádou USA.

  Odlišne vo vzťahu k USA vystupuje na Slovensku radikálna ľavica. Len deň po tom, ako nový americký veľvyslanec poskytol rozhovor agentúre TASR prišli pred americkú ambasádu v Bratislave protestovať zástupcovia sýrskej komunity na Slovensku s podporou radikálne ľavicových strán a združení. Dôvodom ich hnevu boli letecké útoky USA na pozície vládnej armády Bašára Assada neďaleko mesta Deir ez-Zor.

  Spojené štáty označili nálet, pri ktorom zahynulo 62 sýrskych vojakov a stovky ich zostali zranených za “omyl”. Okrem desiatok mŕtvych a ranených prišla sýrska armáda nielen o množstvo bojovej techniky, ale najmä o strategické výšiny neďaleko spomínaného mesta, ktoré je už viac ako štyri roky v obkľúčení islamistov. Výšiny pri Deir ez-Zor okamžite po nálete USA obsadili bojovníci Islamského štátu. “Toto je jasný dôkaz spolupráce USA s teroristami,” vyhlásil na proteste pred americkou ambasádou podpredseda Komunistickej strany Slovenska Jalal Suleiman a dodal, že “v Sýrii sa spojil transatlantický fašizmus USA s náboženským fašizmom Islamského štátu”.

  Protestné zhromaždenie viedol predseda Zväzu sýrskych študentov na Slovensku Ali Assad. Vystúpili na ňom, ale aj Ján Čarnogurský, Jalal Suleiman či Juraj Janošovský. Zhromaždenie spoluorganizoval aj Front ľavicovej mládeže.

  Redakcia

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist