zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Názor experta: Pánom z Bieleho domu je treba pripomenúť, že Rusko je v Sýrii v súlade s právnymi normami

  Október 9th,2016 Posted in Články, Prečítali sme, Zo sveta

  syrieVzťahy medzi Washingtonom a Moskvou sa v poslednom období stále viac komplikujú. Na pozadí tejto tendencie, podľa Associated Press, John Kerry, minister zahraničia USA siedmeho októbra vyhlásil, že činnosť Ruska a Sýrie v Aleppo sa musia vyšetriť „ako vojnové zločiny“, ktoré boli spáchané „proti civilnému obyvateľstvu“.

  Je to jeden z ďalších pokusov démonizovať Rusko zo strany tých, ktorí dávno majú krvavé ruky a ktorých predstavitelia neustále vyhlasujú, že „my sme výnimoční a máme právo diktovať krajinám vo svete svoje podmienky?

  Situáciu okomentoval doktor práv, profesor katedry medzinárodného práva Moskovskej štátnej univerzity medzinárodných vzťahov Dmitrij Labin.

  „Musíme sa len čudovať, ako predstavitelia USA, ktoré sa zúčastňujú na nastoľovaní mieru v iných krajinách veľmi pochybným spôsobom, neprestavajú nastoľovať stále démonickejšie verzie vo vzťahu k Rusku. Tu je možné pripomenúť pánom z vlády, že z pohľadu medzinárodného práva je Rusko v Sýrii úplne v súlade s právom, na pozvanie vlády, ktorá zodpovedá za osud krajiny a svojho ľudu“.

  Prosba sýrskej vlády k Ruskej federácii o pomoc v boji s medzinárodnými teroristickými skupinami, to je nesporné právo každého suverénneho štátu. Rusko odpovedalo na prosbu a poskytlo svoj vojenský kontingent na podporu tohto boja a obranu civilného obyvateľstva.

  Pritom, vyhlásil expert, medzinárodné právo nepripúšťa aby boli prijaté samostatné rozhodnutia inými krajinami o vtrhnutí, pod akoukoľvek zámienkou, na územie suverénneho štátu a uskutočňovanie na ňom akýchkoľvek vojenských aktivít.

  „Z tohto pohľadu je prítomnosť ozbrojených síl, vojenských špecialistov a techniky iných krajín, konkrétne takzvanej koalície, podľa medzinárodného práva veľmi pochybné“. V podstate je to narušenie všetkých noriem medzinárodného práva, a toto už vyžaduje vyšetrovanie – na akom základe, bez súhlasu legálnej vlády, tieto štáty uskutočňujú akékoľvek ozbrojené činnosti na území Sýrie? Táto otázka ešte príde na program dňa potom, čo bude v Sýrii nastolený mier“ povedal Labin.

  Hovoriť o vojnových zločinoch je možné len vtedy, keď existujú nevyvratiteľné fakty, je presvedčený expert. Medzinárodné právo nezakazuje v období vojnových stretov používať ozbrojené sily krajiny, ktorá je v Sýrii na požiadanie legálnej vlády. Toto samozrejme so sebou prináša určité obete, aj medzi ľuďmi.

  Pritom sa zničenie živej sily protivníka, v danom prípade teroristov, podľa medzinárodného práva počíta v súlade s právom. Za ich zničenie nikto nezodpovedá, pretože oni sú agresormi, s ktorými sa vedie ozbrojený boj a od ktorých musia byť oslobodené obývané objekty, v danom prípade Aleppo.

  „Samozrejme, ak sú obete medzi civilným obyvateľstvom, také prípady vyžadujú starostlivé vyšetrovanie. Ak však je priestor vojenských činnosti v meste, ak cez Aleppo prechádza front, tak bez serióznej expertízy už v mierových podmienkach určiť vinníkov je nemožné. Určite však ani vládne sily, ani ruský kontingent nemajú za cieľ spôsobiť straty civilnému obyvateľstvu. Naopak, cieľom je oslobodiť obyvateľov od teroristov. Takže netreba miešať dohromady úplne rozdielne ciele,“ vyhlásil Dmitrij Labin.

  Vojenské sily USA sa neustále vtrhávajú do cudzích krajín. V dôsledku týchto akcii hynú stovky a tisícky ľudí. Na otázku korešpondenta Pravda.Ru, kto bude vyšetrovať vojnové zločiny Spojených štátov v Sýrii, Líbyi, Iraku, Afganistane, zabíjanie pomocou dronov alebo mučenie vo väzniciach CIA odpovedal:

  „Táto otázka je nesporne vážna, tak ako aj vzťah samotných USA k takýmto situáciám. Nie náhodou USA neratifikovali Rímsky štatút o zriadení Medzinárodného kriminálneho súdu, ktorý svetové spoločenstvo poverilo kompetenciami na vyšetrovanie vojnových zločinov“. Naviac, USA sú najostrejším protivníkom tohto orgánu. Hoci v roku 2000 bol Rímsky štatút podpísaný Billom Clintonom, už následujúci prezident George Bush mladší zrušil podpis pod dokumentom. Tu je vidieť pretvárku USA. Washington sa rozhodol nezúčastňovať sa na činnosti medzinárodného súdneho orgánu z pochopiteľných príčin, na čo poukazujú mnohí odborníci. USA by sa museli zodpovedať za všetko, čo spáchali v iných krajinách, za agresiu, za napadnutia, za zasahovane do vnútorných záležitosti iných krajín bez akýchkoľvek právnych zdôvodnení.

  „Tu treba pripomenúť slova veľkého ruského právnika, diplomata, jedného zo zakladateľov súčasného medzinárodného práva Fedora Martensa, ktorý ešte na rozhraní 19. a 20. storočia sformuloval v Preambule k IV.Haagskej konvencii ustanovenie o tom, že neúčasť štátu v akomkoľvek dohovore o obmedzení prostriedkov a metód vedenia ozbrojeného boja ho nezbavuje zodpovednosti za spôsobené“, pripomenul Labin.

  Práve na tom sa zakladajú princípy humanizmu a garantuje sa ochrana civilného obyvateľstva medzinárodným právom. Toto je nevyhnutné pamätať a niekedy bude situácia v Sýrii všestranne vyšetrená, je presvedčený expert.

  „Čo sa týka tohto konkrétneho vyhlásenia predstaviteľa vlády, je to predovšetkým politické vystúpenie, nasmerované nie navonok, ale do vnútra samotných Spojených štátov. Súťaž prezidentskej kampane v USA sa blíži ku krajnosti a všetky sily sú sústredené na to, aby sa zabezpečila šanca kandidáta Demokratickej strany, ktorého bez rozpakov podporuje administrácia dosiaľ fungujúceho prezidenta. Teraz sa robí všetko pre to, aby v budúcnosti nebolo možné vyšetrovať všetky udalosti, ktoré sa stali za obdobia Baracka Obamu“, uzavrel Dmitrij Lobin v rozhovore.

  zdroj: pravda.ru

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist