zmenšiť zväčšiť text
Články
 • V Bratislave o medzinárodnej žurnalistike

  Október 15th,2016 Posted in Články, Správy, Z domova

  MOR_358587 hostí z desiatich krajín sa zišlo v Bratislave, aby zhodnotili zásadné otázky medzinárodnej žurnalistiky. Konferencia s názvom  ”Rusko a Európa: Aktuálne problémy súčasnej medzinárodnej žurnalistiky” sa konala už piatykrát, pričom pričom Bratislava bola jej dejiskom prvýkrát.

  Diskutovalo sa najmä na témy mediálnej manipulácie obyvateľstva, novinárskej etiky a obrazu Ruska v západných médiách. Konferenciu organizovanú časopisom Meždunarodnaja žizň otvoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov, ktorý v úvode vyzdvihol historické väzby Slovenska a Ruska a následne prečítal pozdrav účastníkom konferencie od ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.

  “Na bratislavskej konferencii sa budeme venovať tým najaktuálnejším otázkam súčasnosti, situácii vo svete, pravdivosti a presnosti informácií a obrazu Ruska v európskych médiách,” povedal pred začiatkom konferencie Armen Oganesjan, šéfredaktor časopisu Meždunarodnaja žizň, ktorý vydáva ruské ministerstvo zahraničia.

  V prvej časti konferencii, ktorá bola zameraná na objektivitu médií vystúpili napríklad Werner Fasslabend, predseda Rakúsko-slovenskej spoločnosti v Rakúsku, bývalý predseda rakúskej Národnej rady a taktiež niekdajší minister obrany, ďalej Hans Köchler, Oleg Zinkowski, Pavol Dinka, ale aj Andrei Richter (poradca kancelárie reprezentanta OBSE pre médiá), Tiberio Graziani z Inštitútu geopolitických štúdií či nórsky novinár Vedat Sevincer.

  Druhú časť konferencie otvorila Macedónka Sekerinka Ivanovska z Univerzity turizmu a manažmentu. Následne vystúpili aj Ján Čarnogurský, Alexander Bikantov, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, Vladimír Bačišin z Paneurópskej univerzity, Jaroslav Skvorcov, dekan Fakulty MOR_3615medzinárodnej žurnalistiky MGIMO. Oĺga Škvareninová z UCM či novinár Artur Bekmatov. 

  Účastníkov zaujalo najmä vystúpenie riaditeľa zahraničnej sekcie Celoruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti (VGTRK) Piotra Fiodorova. “Žurnalistiku možno porovnať so skalpelom v rukách: v rukách skúseného chirurga tento ostrá nástroj zachraňuje životy, vrátane tých, ktorí sú na prvý pohľad beznádejné prípady. V rukách zločinca sa však stáva nebezpečnou zbraňou, ktoré ľuďom spôsobuje ťažké zranenia alebo dokonca smrť. my, novinári, musíme pamätať na to, že zodpovednosť za to, čo prinášame ľuďom leží na pleciach každého z nás,” povedal Fiodorov vo svojom príspevku.

  V druhej časti konferencia sa slova ujala aj Jelena Sutormina, predsedkyňa Komisie Občianskej komory RF pre rozvoj občianskej diplomacie a podporu krajanov v zahraničí. “So zavedením internetu a ďalších moderných prostriedkov masovej komunikácie začala rýchlosť prenosu informácie vplývať na jej kvalitu. Bohužiaľ, mnohé médiá z dôvodu čo najrýchlejšieho vydania, z ich pohľadu senzačného materiálu, nevenujú dostatočnú pozornosť riziku a možným dôsledkom publikovania tej-ktorej informácie. V niektorých prípadoch sa dokonca bavíme o vplyve na život konkrétnych ľudí,” povedala Sutormina.

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist