zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Iný pohľad na vojnu v Sýrii

  December 19th,2016 Posted in Články, Prečítali sme, Rozhovory

  _Vanessa BeeleyMasovo informačné prostriedky sveta sledujú udalosti v Sýrii. Každý deň publikujú znepokojivé reportáže zo zón konfliktu. O tom, aká je skutočná situácia v krajine hovorila v rozhovore s ruskou informačnou agentúrou TASS britská žurnalistka Vanessa Beeley.

  Za dlhšie obdobie zbierala svedectva o podmienkach života civilného obyvateľstva v Sýrii, stretávala sa s predstaviteľmi rôznych politických prúdov, vrátane opozičných a tiež pobudla v zóne bojov v Aleppo, kde sa mohla na mieste zoznámiť so situáciou.

  Nedávno ste boli v Sýrii ako nezávislá žurnalistka. Aké mate dojmy z tejto cesty?

  Po prvé, musím povedať, že západné masovo informačné prostriedky pristupujú k objasňovaniu situácie v Sýrii veľmi výberovým spôsobom. Reálny stav je taký, že 75 percent civilného obyvateľstva podporuje vládu. Samozrejme, nie všetci Sýrčania sú presvedčenými prívržencami prezidenta Bašára Asada. Je to absolútne normálny jav pre každú krajinu. Ľudia jednoducho chcú mier a zasadzujú sa za svetský štát.

  Avšak na Západe radšej o tom nehovoria. Všetka pozornosť médií je sústredená na to, čo prebieha dnes v jednom vybranom bode, vo východnej časti Aleppa. To znamená, že osud väčšiny obyvateľov Sýrie jednoducho nezaujíma vlády západných krajín, ani ľudskoprávne organizácie.

  Avšak na Západe stále hovoria o podpore sýrskej opozície?

  Keď som bola v Sýrii, mala som možnosť stretnúť sa s predstaviteľmi politickej opozície, s ľuďmi, ktorí sa zúčastňovali na pokojných demonštráciách protestu ešte v roku 2011. Všetci rozhorčene hovorili, že západné krajiny vyvinuli veľké úsilie, aby odpútali pozornosť od procesu politických reforiem a rôznymi spôsobmi napomáhali ozbrojenému povstaniu.

  Irónia je v tom, že slovne Západ podporuje opozíciu v Sýrii, avšak v skutočnosti bola umiernená opozícia plne zdiskreditovaná. Jednoducho ju vytlačili ozbrojené skupiny s extrémistickou ideológiou.

  Boli ste v bojovej zóne, vrátane Aleppa. Čo sa tam teraz deje?

  Dnes je mesto rozdelené na dve časti. Stalo sa tak po obsadení východných štvrtí Aleppa teroristami, ktorí sú sponzorovaní zvonku, predovšetkým krajinami Perzského zálivu.

  Vieme, že v tejto časti mesta pôsobia najmenej dve desiatky rôznych ozbrojených skupín. Medzi nimi „Jabhad al-Nusra“, ktorá bola pred časom premenovaná, aby nepripomínala svoje spojenie s „Al-Kaidou“, brigáda „Harakat Nour al-Din al-Zenki“, ktorá sa stala známou potom, čo verejne popravila 12 ročného palestínskeho chlapca (obvineného za „spoluprácu s režimom Asada), ale tiež „Ahrar-aš-Šam“, ktorá vystupuje za fyzickú likvidáciu moslimov-šítov. Všetky tieto skupiny si vzali za rukojemníkov miestne obyvateľstvo.

  Aká je humanitárna situácia v meste?

  Humanitárna situácia v Aleppe je zložitá. Pritom je zložitá ako vo východnej, tak v západnej časti mesta, ktorá je stále pod paľbou teroristov. O situácii obyvateľov v západnej časti mesta z nejakého dôvodu čítame málo v európskych a amerických novinách.

  Na internete je dnes mnoho videozáznamov s účasťou dobrovoľníkov organizácie „Biele helmy“.

  Ja by som ich neoznačovala ako dobrovoľníkov. Vysvetlím to. Za prvé „Biele prilby“ sa stavajú do pozície ako neutrálna, nevládna organizácia. Pritom však sú financovaní. Hovoríme o sume 150 miliónov dolárov od vlád USA, Veľkej Británie, Holandska, Francúzska. Všetky tieto krajiny otvorene vystupujú za zvrhnutie Bašara Asada.

  Nedávno sme sa dozvedeli, že sponzorovať „Biele helmy“ bude aj Katar. Pritom sú dostupné fakty, že tento štát priamo podporuje extremistické skupiny v Sýrii.

  Za druhé, organizácia „Biele helmy“ bola vytvorená ešte v roku 2013 bývalým pracovníkom britských špeciálnych služieb Jamesom Le Mesurie.

  Je to dostatočne známa osobnosť v operáciach spojených s ochranným biznisom, vrátane americkej spoločnosti Blackwater, ktorej služby často využívala CIA na plnenie takzvanej „špinavej práce“ – vraždy na objednávku a podobne. Predtým bol Le Mesurie zapojený do práce v rôznych „horúcich miestach“, vrátane Kosova, Iraku, Afganistanu, Jemenu.

  To znamená, že tvrdíte, že „Biele helmy“ vôbec nie sú také biele.

  Je treba pripomenúť, že daná organizácia pôsobí výlučne v rajónoch, ktoré sú kontrolované skupinami „Islamského štátu, „Jabhad al-Nusra“. Zo svedectiev ktoré som zozbierala na mieste som mohla urobiť záver, že „Biele helmy“ sa nezaoberajú žiadnou humanitárnou činnosťou. Toto je len maskovanie.

  Takzvaní dobrovoľníci z „Bielych heliem“ otvorene sympatizujú s islamistami. Stačí sa pozrieť na osobné stránky na Facebooku niektorého zo známych predstaviteľov tejto organizácie.

  Čo sa týka ich profesionálnych zručnosti, tie vyvolávajú pochybnosti. Skutoční medici a záchranári sa zhodujú v názore, že „Biele helmy“ jednoducho nemajú potrebnú prípravu, nevedia akú pomoc treba poskytovať ľuďom, ktorí sa ocitli pod závalmi, ale aj mnohé iné. Pri pozornom prehliadnutí propagandistických videí „Bielych heliem“ je možné bez problémov objaviť množstvo nezrovnalosti.

  Pritom v Sýrii existuje skutočná organizácia občianskej obrany, ktorá existuje ešte od roku 1953 a je zaregistrovaná v medzinárodnej organizácii ICDO (Medzinárodná organizácia civilnej obrany). Avšak keď teroristi vtrhli do východného Aleppo, ukoristili vybavenie sýrskej občianskej obrany, vrátane väčšiny automobilov prvej pomoci a požiarne vozidla, pracovníkov jednoducho pozabíjali.

  Rozhovor viedol Sergej Ščerbakov 

  Z ruského originálu: -ps-

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist