zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Lietadlo s Alexandrovcami sa zrútilo do mora. Na palube bolo 92 ľudí

  December 25th,2016 Posted in Články, Zo sveta
  1484541727

  Ľudia pred sídlom súboru prinášajú kvety. (foto: RIA novosti)

  Lietadlo ruského Ministerstva obrany s 92 ľuďmi na palube, vrátane členov armádneho súboru Alexandrovcov, sa zrútilo do vôd Čierneho mora krátko po štarte z letiska Adler v Soči. Nehodu neprežil nikto z cestujúcich ani posádky. Prezident Putin poveril premiéra Dmitrija Medvedeva vytvorením komisie pre vyšetrenie katastrofy a zároveň vyhlásil na 26. decembra štátny smútok. Informáciu priniesla tlačová agentúra TASS.

  Lietadlo TU-154 letelо z Moskvy do sýrskej Lattakie s medzipristátím v Soči pre dotankovanie paliva. 64 Alexandrovcov letelo na novoročné vystúpenie pre ruských vojakov v Sýrii. Lietadlo zmizlo z radarov o 5.40 ráno moskovského času (3.40 stredoeurópskeho času). Ruské úrady už spomedzi príčin katastrofy vylúčili terorizmus. „Uskutoční sa starostlivé vyšetrovanie príčin katastrofy a urobíme všetko, aby sme poskytli podporu rodinám obetí,“ vyhlásil prezident Putin pred novinármi.

  Pobrežie Čierneho mora začalo prehľadávať 5 lietadiel a 4 lode. Miesto dopadu našli záchranné zložky podľa ropnej škvrny na hladine a zvyškov podvozku lietadla. Záchranári predpokladajú, že vrak vytiahnú do týždňa. Doteraz sa im podarilo nájsť 10 tiel. 

  Nažive zostali traja sólisti

  Zo 186 členného súboru boli na palube 64 umelci – všetci speváci s výnimkou troch sólistov. “Narodilo sa mi dieťa, teraz máme v rodine tri malé deti, a tak som išiel za vedúcim súboru a požiadal som, aby som smel zostať doma. Okrem toho sa v pondelok malo konať vystúpenie, a tak rozhodli, že doma zostanú ešte sólisti Valerij Gavva a Boris Dakovo. Všetci ostatní zo zboru leteli,” povedal krátko po tragédii sólista Vadim Anaňev. Ako dodal ďalej sólista, na palube sa mali nachádzať aj hráči na harmoniku a balalajku. Či však spolu s nimi leteli aj členovia tanečného súboru si nie je istý.

  Okrem umelcov boli na palube aj deviati novinári – štáby Prvého kanálu, NTV a kanálu Zvezda, ôsmi členovia posádky, ako aj riaditeľ súboru generál Valerij Chalilov či riaditeľka a zakladateľka dobročinnej nadácie Spravodlivá pomoc Jelizaveta Glinkova. Glinkova, známa aj ako doktorka Liza, sa v posledných rokoch zaoberala zberom a dopravou humanitárnej pomoci pre Donbas a Sýriu. 8. decembra jej bola odovzdaná štátna cena v ľudskoprávnej oblasti.

  “Zajtra letím do Donecka a odtiaľ do Sýrie. Tak ako desiatky iných dobrovoľníkov, ktorí sa venujú humanitárnej pomoci. Nie sme si nikdy istí 

  Ïîèñêîâî-ñïàñàòåëüíûå ðàáîòû íà ìåñòå êðóøåíèÿ ñàìîëåòà ÒÓ-154 Ìèíîáîðîíû ÐÔ ó ïîáåðåæüÿ Ñî÷è

  Záchranári pri pobreží Čierneho mora (foto: TASS)

  či sa vrátime späť živí, pretože vojna je peklo na zemi. A viem, o čom hovorím. Ale sme presvedčení o tom, že dobro, súcit a milosrdenstvo sú silnejšie ako akékoľvek zbrane,” povedala pri preberaní ceny Glinkova.

  V máji mali vystúpiť na Slovensku

  Slávny umelecký súbor ruskej armády pravidelne vystupoval aj na Slovensku. Naposledy v roku 2015 a rok pred tým na oslavách 70. výročia SNP. Na Slovensko mali Alexandrovci zavítať aj v máji budúceho roku a absolvovať tu 10 koncertov (v Bratislave, Košiciach, Nitre, Žiline, Trenčíne, Prievidzi, Poprade, Brezne a Zvolene). Podľa medializovaných informácií boli Alexandrovci pripravení reprezentovať Rusko aj na nadchádzajúcom ročníku Eurovízie.

  Armádny súbor vznikol v roku 12. októbra 1928 pod vedením generálmajora A. V. Alexandrova. Súbor mal na začiatku 12 spevákov, 2 tanečníkov a jedného harmonikára a recitátora. Postupom času sa rozrastal. Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa Alexandrovci rozdelili na 4 skupiny, ktoré hrávali vojakom Červenej armády priamo na fronte. V tomto období absolvovali približne 1500 vystúpení. Po vojne, v roku 1946, prebral vedenie súboru Alexandrovov syn B. A. Alexandrov a do roku 2016 sa Alexandrovci rozrástli na 188 členov.

  Na tragédiu reagovali aj politici na Slovensku. Ľútosť vyjadrili minister obrany Peter Gajdoš, Predseda Sme rodina Boris Kollár a Komunistická strana Slovenska. “Komunistická strana Slovenska touto cestou vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým po obetiach a zároveň dúfa v skoré objasnenie príčin tejto katastrofy. Tragédia lietadla Tu-154 však zároveň znamená aj citeľnú stratu nielen pre ruskú, ale aj svetovú kultúru.

  KSS chce zároveň touto cestou vyzvať médiá na profesionálne, korektné a dôstojné informovanie o katastrofe a jej dôsledkoch, aby sa neopakovali prešľapy ako v prípade atentátu na ruského veľvyslanca v Turecku,” napísali komunisti na svojom webe.

  Artur Bekmatov

   

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist