zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Novomeského Nitra dáva šancu mladým spisovateľom

  December 30th,2016 Posted in Články, Kroky mladých, Z domova

  Po úspešnom obnovení literárnej súťaže pre mladých autorov v minulom roku organizuje nitriansky klub Spoločnosti Ladislava Novomeského ďalší ročník súťaže. Mladí talentovaní autori môžu svoje práce zasielať do 31. januára 2017.

  Do súťaže sa môžu zapojiť mladí autori do 30 rokov, ktorí žijú alebo pôsobia na území Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), tzn. vrátane študentov vysokých škôl na území kraja. Každý autor môže zaslať najviac 5 príspevkov v maximálnom rozsahu 10 strán A4. Podmienkou je, že práce nesmeli byť doteraz nikde publikované a musia byť napísané v slovenskom jazyku.

  Záštitu prevzal ruský veľvyslanec

  Súťaž je rozdelená na dve vekové kategórie. V prvej súťažia študenti stredných škôl a v druhej študenti vysokých škôl spolu s autormi do 30 rokov. V každej kategórií porota ocení troch víťazov v sekcii poézia a troch v sekcii próza. Novinkou oproti minulému ročníku je nová, tretia kategória s názvom Antifašista Novomeský. Jej témou bude antifašizmus a záštitu nad touto časťou súťaže prevzal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v SR A. L. Fedotov.

  “Ladislav Novomeský bol účastníkom antifašistického odboja počas Druhej svetovej vojny a jednou z hlavných postáv Slovenského národného povstania. Ústrednou témou tejto kategórie bude antifašizmus v rôznych kontextoch podľa výberu a zamerania autorov. Kategória je žánrovo voľná,” píšu organizátori súťaže na svojom webe.

  Okrem Fedotova prevzali nad VIII. ročníkom súťaže záštitu aj predseda NSK Milan Belica, primátor Nitry Jozef Dvonč a rektor UKF Ľubomír Zelenický. Každá z osobností venuje do súťaže špeciálne ocenenie, ktoré udelí podľa vlastného výberu.

  Šanca pre začínajúcich autorov

  Dnes tu spolu s novým klubom stojíte na prahu novej tradície aj vy, ktorí ste sa do tohtoročnej súťaže zapojili. A hoci prác ešte nebolo veľa, už14695527_337281923296606_152840685879765602_n to, že tvoríte, vnímam veľmi pozitívne. Aj Ladislav Novomeský písal už počas stredoškolských štúdií spolužiakom veršovačky, prvé básničky. Po ukončení učiteľského inštitútu bol postupne učiteľom, novinárom, básnikom, reportérom, úradníkom aj politikom, povedala Z. Beňová, tajomníčka SLN na slávnostnom vyhodnotení súťaže vo februári 2016 a dodala: „Vy tu dnes súťažíte so svojimi prácami – niektorí  úspešnejšie, iní menej úspešne. Nezúfajte však,  tomto pretechnizovanom svete je písanie či už poézie alebo prózy viac ako dobrou správou. Preto vás vyzývam, aby ste písali ďalej, a možno niekto z vás pôjde cestou Ladislava Novomeského, ktorý sa od píšuceho študenta vypracoval na mnohostranne orientovanú osobnosť. Na kultúrneho politika, politika v kultúre.

  Do VII. ročníku Novomeského Nitry sa zapojilo viac štyridsať súťažiacich so 111 prácami. Víťazi dostali okrem ocenenia aj možnosť publikovať svoje prvotiny v zborníku zo súťaže, ktorý vyšiel v októbri 2016.

  Pokiaľ máte záujem zapojiť sa do VIII. ročníka Novomeského Nitry nezabúdajte, že máte čas už len do 31. januára 2017. Podrobné pravidlá a presné termíny súťaže nájdete na stránke nitrianskeho klubu SLN.

  Redakcia

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist