zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Primitívna brutalita je sprievodným javom dejín USA

  Apríl 8th,2017 Posted in Články, Zo sveta

  us_syriaAgresívny útok na vojenskú základňu suverénneho štátu – Sýriu je len ďalším dôkazom primitívnej a bezočivej brutality USA, akú zvykli používať po celú dobu histórie svojej krajiny. Ľudia, ktorí prichádzali z Európy so zámerom nájsť si nové prostredie a prostriedky na svoj lepší život, ale aj zbohatnúť a nadobudnúť majetok a peniaze, sa rýchlo premenili na primitívno brutálnych dobyvateľov, ktorí okrem bizónov vykántrili aj pôvodne obyvateľstvo a prisvojili si ich zem. Tu nerešpektovali ani morálne, ani náboženské, ani všeobecné princípy humanizmu, o ktorom dnes tak „precítene“ hovoria.

  História môže dosť podrobne doložiť na faktoch, že primitívna brutalita bola charakteristická pre život v USA i v období vzniku „bohatej vrstvy“. Vtedy sa majetok získaval „právom silnejšieho“, násilím, zabíjaním, okrádaním, podvodmi a manipuláciou s ľuďmi. Ale aj v súťažení mafiánskych klanov, porušovaní zákonov prohibície, možnosťou neobmedzeného vlastnenia a používania zbraní, pašovania tovarov i ľudí.

  Primitívna brutalita a bezočivosť bola neoddeliteľnou súčasťou aj oficiálnej politiky štátu v 20.storočí. Okolo 200 vojen a agresívnych zásahov dnes nie je žiadnym tajomstvom a fakty o nich je možné nájsť na internete. Uvedené správanie sa nezastavilo ani na prelome 20. a 21.storočia. Svojvoľné, bezočivé vojenské zasahovanie vo Vietname, v Kambodži, v Laose, vmiešavanie sa do záležitosti štátov v Latinskej Amerike, v Indonézii, v Afrike bolo vždy spojené s primitívnou brutalitou použitou v otvorenej agresii, alebo vo forme činnosti tajných služieb USA.

  Vtrhnutie do Iraku, pod klamlivou zámienkou zabrániť Saddamovi Husajnovi použiť zbrane hromadného ničenia, bolo a zostava znakom bezočivosti a nehanebnosti oficiálnej americkej politiky. Tak ako následné bombardovanie krajiny a raketové útoky, ktoré spôsobili smrť státisícom ľudí,, ale aj samotná poprava prezidenta, ktoré ostanú nezabudnuteľným príznakom primitívnej brutality rado by „najvyspelejšej“ krajiny svetra. Agresia do Afganistanu i do Líbye bez ohľadu na mienku ostatných štátov sveta túto bezočivosť, ale aj primitívnu brutalitu potvrdili.

  Bezočivosť, ignorovanie medzinárodného práva i medzinárodného spoločenstva v 21.storočí je prejavom toho, že vládna moc v USA požíva naďalej metódu, ktorá je sprievodným znakom správania sa mocných i predstaviteľov moci v tejto krajine. Primitívna brutalita je v tom, že USA opäť bez dôkazov a vyšetrenia obviňujú prezidenta Sýrie z použitia chemických zbraní voči vlastným obyvateľom. A nielen to. Na základe domnienok, či skôr jednostranného tvrdenia trestajú krajinu, jej ľudia, vojakov, ničia jej materiál. Za jednoznačného porušovania medzinárodného práva a pravidiel OSN. Zasahujú do ovplyvňovania vnútorného vývoja krajiny, nerešpektujú jej zákony, jej politický systém, čoraz otvorenejšie robia nátlak, podporený násilím, na prezidenta krajiny a jej ľud. Porušujú sa hranice krajiny, uplatňuje sa agresia, zabíjajú sa jej občania. Ničí sa majetok krajiny.

  Novo „nastrčený“ prezident Trump 6.apríla vyhlásil, že „chemický útok“ (podľa jeho názoru) je,“hroznou urážkou pre celé ľudstvo“.

  A nebolo „hroznou urážkou pre ľudstvo“ použitie armádou USA plynu Agent Orange vo Vietname, s následkom smrti nie stovky, ale státisícov ľudí? Nebolo „hroznou urážkou pre ľudstvo“ vypaľovanie americkými vojakmi napalmom celých pralesov, polí, dedín a mestečiek vo Vietname? Nebolo „hroznou urážkou pre ľudstvo“ bombardovanie bývalej Juhoslávie muníciou s ochudobneným uránom?

  USA vlastne majú šťastie, že sa v týchto, ale aj ďalších prípadoch nenašiel taký „spravodlivý pomstiteľ“ ako sú dnes USA, a za „urážku ľudstva“ netrestal raketovými údermi a bombardovaním „pôvodcov“ uvedeného zla. Dnes by Donald Trump asi nemal komu prezidentovať.

  Pavol Suško

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist