zmenšiť zväčšiť text
Články
 • Slovenskom prejde americký vojenský konvoj. Odporcovia chystajú blokádu

  Apríl 21st,2017 Posted in Články, Z domova

  usa_go_homeNa prelome júna a júla prejdú slovenskými cestami stovky kusov vojenskej techniky z USA. Ihneď po zverejnení informácie Ministerstvom obrany začali odporcovia NATO organizovať na sociálnej sieti protest proti prejazdu ďalšieho amerického konvoja.

  Jednotky americkej armády pôjdu do Maďarska, Rumunska a Bulharska na každoročné cvičenie Saber guardian 2017, ktoré prebehne od 8. júla do 22. júla. Podľa ministra Gajdoša (nominant SNS) sa budú Američania presúvať po skupinách tvorených 20-40 kusmi techniky. Pôjde teda o niekoľkonásobne väčšie množstvo techniky ako v septembri 2015, keď Slovenskom prešlo približne 150 transportérov a terénnych vozidiel.

  Sú pripravení aj na protesty

  Ako povedal Gajdoš, ministerstvo bude spresňovať všetky informácie týkajúce sa prechodu konvoja. “V prípade, že budeme vedieť konkrétne plánované presuny, budeme včas informovať vrátane počtu bojovej techniky, druhov techniky, termínov presunov, osi presunov a počtov ozbrojených síl. V prípade, že bude požiadavka zo strany Armády USA vykonať hostiteľskú podporu, ako napríklad zástavka na stravovanie, doplnenie pohonných hmôt, Ozbrojené sily SR sú pripravené na zabezpečenie,” povedal minister na brífingu a dodal, že armáda je pripravená aj na protesty občanov proti konvoju. Podobné protesty totiž sprevádzali aj prejazd amerického konvoja v roku 2015, keď sa niekoľko stoviek aktivistov pokúsilo zablokovať prejazd konvoja na hraniciach Slovenska s Českom. Následne pripravili protestné zhromaždenie pred Ministerstvom obrany, kde sa americkí vojaci stretli s verejnosťou.

  Gajdoš povedal, že protesty sú pripravení reagovať “obchádzkami týchto konvojov alebo aj inými prostriedkami”.

  Blokáda 2?

  Niekoľko hodín po zverejnení informácie sa na facebooku začali mobilizovať odporcovia NATO, ktorí proti militarizácii Európy a Slovenska protestujú už od marca 2015. Na facebooku založili udalosť s názvom BLOKÁDA AMERICKÉHO KONVOJA

  “V roku 2015 hovorili, že ide o ojedinelý prejazd jedného konvoja a naše obavy z militarizácie Európy a Slovenska sú neopodstatnené. Prešli dva roky, počas ktorých získalo NATO minizákladňu vo Vajnoroch, vrtuľníkové centrum v Prešove, našich vojakov posielajú cvičiť k ruským hraniciam a presuny americkej vojenskej techniky po železnici sú už samozrejmosťou. A teraz prichádza ďalší konvoj, o ktorom nám budú tvrdiť, že nie je znamením militarizácie…,”píšu organizátori najnovšieho protestu proti americkej armáde.

  Redakcia

Copyright © 2012 KROKY. All rights reserved. TOPlist